Wieńce oraz bukiety na pogrzeb – w jaki sposób powstają? Dlaczego tyle kosztują?

Wybór odpowiednich kwiatów na wiązankę lub wieniec

Są w życiu każdego człowieka takie momenty, kiedy słowa nie potrafią pokazać tego co przeżywamy. Jedną z takich okazji będzie pochówek krewnego. Wieńce są wtedy pięknym sposobem, aby wyrazić swoje emocje. Wyrażają cierpienie oraz wspomnienie po ludziach, którzy odeszli. 

Wyjątkowo istotną kwestią stał się dobór właściwych kwiatów na pogrzeb. O doborze kompozycji na grób czy na ceremonię pogrzebową decyduje wiele elementów takich jak zażyłość, którą się darzyło zmarłego, możliwości finansowe czy nasze własne preferencje. W trakcie zamawiania kompozycji na grób bardzo istotne są szczegółowe i dokładne ustalenia, ażeby florysta mógł zrealizować sumiennie taką pracę, jaka jest od niego oczekiwana, szczególnie, że takie wyroby florystyczne nie należą do najtańszych. 

W naszym kraju zostało przyjęte, że na ceremonię pogrzebową przynosi się kompozycje żywe. Chociaż w wielu kwiaciarniach nie brak wiązanek pogrzebowych i wieńców pogrzebowych wykonanych ze sztucznych kwiatów, które często wyglądają tak samo dobrze, co żywe prace, ich kupowanie nie jest zalecane. Nie ma ściśle określonych zasad, które mówią, czy osoba biorąca udział w pochówku powinna przynieść bukiet, wieniec pogrzebowy czy może wiązankę pogrzebową. Warto niemniej jednak samodzielnie przemyśleć tę kwestię oraz zdecydować się na takie rozwiązanie, które uwzględni stopień zażyłości ze zmarłym. Najbliżsi krewni i przyjaciele zamawiają bardzo duże wieńce pogrzebowe, natomiast dalsi koledzy powinni zdecydować się na niewielkie, skromne wiązanki pogrzebowe.

Najpopularniejszymi kwiatami na pogrzeby stały się kalie toteż właśnie one zostają najczęściej wybierane na kompozycje pogrzebowe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy robieniu wiązanki na cmentarz zastosować inne rodzaje kwiatów. Nie ma tu znaczenia czy będą to złocienie, goździki, róże czy inne gatunki. Wybór kwiatów powinien zależeć od preferencji bliskich, tak samo jak kolory wstęg żałobnych. Kalkulując cenę kompozycji pogrzebowych, musimy wziąć pod uwagę kilka spraw. Liczy się lokalizacja kwiaciarni – te w sporych miejscowościach są zwykle droższe, identycznie jak te znajdujące się blisko cmentarzy. Ważny jest też prestiż określonego zakładu florystycznego.

Na cenę bukietu ma wpływ oczywiście rodzaj kwiatów, ich ilość oraz powszechność. Im mocniej pospolita roślina, tym niższy jej koszt. Gerbery, goździki, chryzantemy, róże – zapewniają nam spore oszczędności. Na koszt ma również wpływ fakt czy wiązankę pogrzebową odbierzemy sami czy ma być doręczona na pogrzeb. Zakłady w Szczecinie dają możliwość wyboru swoim klientom. 

Czy jest różnica pomiędzy wieńcem pogrzebowym a wiązanką pogrzebową?

Do najbardziej popularnych kompozycji na grób należą wieńce i wiązanki, które odróżniają się sposobem ułożenia kwiatów, rozmiarem a także ceną.

Przyjęte jest, że najbliżsi krewni decydują się na imponujących rozmiarów wieńce pogrzebowe. Kompozycja ta wyróżnia się kształtem. Kwiaty układa się tutaj zazwyczaj na planie koła lub łezki, umieszczając je na specyficznym podkładzie roślinnym. Wieniec jest dość twardy i odporny, rośliny będą tutaj poukładane w regularną formę, dopełnione zielonymi wstawkami i zakończone wstęgą ze wyrazami pożegnania. Wieńce pogrzebowe zazwyczaj są dość duże, do ich wykonania używa się przeróżne rodzaje kwiatów. Łącznie wykorzystuje się tutaj aż parędziesiąt sztuk roślin. Stąd też bierze się cena takiej formy. W zależności od rozmiaru może ona kosztować parędziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Wybierając mniejszy wieniec pogrzebowy, jesteśmy w stanie nieznacznie zaoszczędzić.

Odmiennym rodzajem kwiatów umieszczanych na grobowcach będą wiązanki pogrzebowe. To znacznie mniejsze kompozycje, które są równocześnie znacznie tańsze niż klasyczne wieńce. Do ich stworzenia używa się najczęściej paręnaście sztuk roślin, co samoczynnie zniża cenę. Wiązanki pogrzebowe są nieduże, średnie lub bardzo duże i to zdecydowanie rzutuje na ich cenę. Ceny wiązanek zaczynają się nawet od 40 złotych. Szczecin, podobnie jak i większość miejscowości w kraju daje dość duży wybór kompozycji na grób zrobionych z dowolnych roślin, jakiejkolwiek wielkości oraz przystosowanych do zasobności zamawiających. Obojętnie, jakie formy zamówimy, musimy pamiętać, że są one jedynie symbolem. Czy to olbrzymi wieniec, czy skromniejsza wiązanka lub jedna róża – wszystkie formy sprawdzą się tak samo dobrze. Tym, co naprawdę jest ważne, jest nasza pamięć oraz znak, który wykonywany jest w kierunku zmarłego i jego najbliższych.