Uchroń swoją działkę przed dzikami

Dziki znane są ze swoich ogromnych rozmiarów i siły. Mimo, że ich naturalne otoczenie stanowią lasy, niejednokrotnie można je spotkać w pobliżu miejsc zamieszkanych przez człowieka. Trzeba na nie uważać, gdyż mogą być destrukcyjne dla naszych gospodarstw.

Dziki plądrujące sady czy ogrody to zjawisko dosyć często spotykane. W poszukiwaniu pokarmu wparowują na działki siejąc spustoszenie. W zasadzie wyłącznie ogrodzenia betonowe efektywnie je stopują.

Co można zrobić aby ochronić swój dobytek przed żywiołem jakim są dziki? Oto kilka rozwiązań.

Jak zatrzymać dzika?

Za najlepszy sposób ochrony swojej(go) terenu uznaje się postawienie należytych urządzeń barierowych. Istnieje wiele rodzajów zapór. Żeby skutecznie postawić się dzikom ogrodzenie musi być wytrzymałe.

Dlatego, gremialnie w miejscach intensywnie zalesionych stosuje się ogrodzenia betonowe. Ich odporność sprawia, że groźne zwierze nie jest w stanie ich staranować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie się uporać, o tyle ogrodzenia betonowe skutecznie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych gospodarstwach spotkać można też ogrodzenia elektryczne. Prąd pozwala odstraszyć intruza i daje gospodarzowi spokojny sen. Ale stosowanie tego typu barier uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swojej własności nie chodzi przecież o to by zabić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem okazują się ogrodzenia betonowe.

Kto spotyka dzika, ten na drzewo szybko zmyka

Przy spotkaniu z dzikiem podstawową zasadą jest zachowanie spokoju. Niewątpliwie nie jest to łatwe zadanie, ale utrzymanie strachu w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez uszczerbku na zdrowiu.

Należy unikać zamaszystych ruchów i podnoszenia głosu. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z odległości – często dziki same decydują się opuścić dany obszar. Głośne odłosy mogą być pomocne w wyganianiu zwierzęcia.

Nie prowokuj

Kiedy mieszkamy obszary, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) profilaktyka pozwoli nam w przyszłości uniknąć ewentualnych kosztów.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać jedzenia na zewnątrz. Zapachy mogą przyciągać dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo sprawnie potrafią sobie radzić z wszelkimi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są mury. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tej sytuacji najbardziej odpowiednie. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto porozmawiać z fachowcem. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni rodzaj ogrodzenia, ale również je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają wytrzymałość, która pozwala im trwać latami.