Taras drewniany – na co zwrócić uwagę

Drewniany taras w Gdańsku może stanowić świetne przedłużenie mieszkania. Gustownie wykończony może cieszyć przez wiele lat. Jest to wspaniałe miejsce do spędzania czasu w letnie dni. Można na nim organizować grille i przyjęcia na świeżym powietrzu. Może to być też miejsce dedykowane odpoczynku(owi). Wygodny fotel, książka i przyroda stanowią połączenie, które lubi niemal każdy. Wcześniej jednak należy włożyć nieco pracy w aranżację tej przestrzeni. Jak sie za to zabrać? Z jakich materiałów korzystać projektując taras drewniany?

Wady i zalety drewnianego tarasu

Taras drewniany praktycznie w każdym wypadku dodaje uroku naszym domom. bywa, że w sezonie wiosenno-letnim zmienia się on w centrum życia towarzyskiego. Wygodna(e) nawierzchnia, przestrzenność sprawiają, że jest to miejsce skrojone(ym) pod łapania(e) promieni słonecznych.

Ważne żeby mieć na uwadze, że równie istotne jest należyte utrzymanie taras(u) drewniany(ego). Taka konstrukcja oprócz zalet posiada również wady. Warto je rozważyć.

Zacznijmy od pozytywów. Oprócz tego, że taki taras przytulnie wygląda, dysponuje on inne warte zauważenia cechy. Po pierwsze jest on stosunkowo łatwy w instalacji. Można wykorzystać(nie) do jego tworzenia duże(ych) elementy(ów) drewna. Sprawia to, że może to być rzeczywiście szybki proces. Co więcej drewno trzyma odpowiednią(e) temperaturę. Nie jest zbyt gorące w lecie, ani zbyt zimne w chłodniejsze dni. Jeśli w domu są małe dzieci, to ważną funkcją jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Zmniejsza tym samym ryzyko kontuzji u malucha.

Z drugiej strony podstawowym zarzutem do tarasów drewnianych jest obowiązek ich konserwacji. Co pewien czas właściciel powinien zabezpieczać parkiet. Jest to tworzywo, który(e) wymaga środków grzybobójczych i utrzymujących je w przyzwoitym(ej) kondycji. Do tego drewno jest materiałem o najniższej trwałości jak na taras. Słońce mogą powodować, że deski zmienia(ją) kolor. Utrzymanie go w należytym porządku też wymaga czasu. Jeśli taras ma być wykorzystywany przez długi czas warto go zadaszyć. Pozwoli to ochronić go przed zjawiskami atmosferycznymi. Są to jednak dodatkowe koszty, zazwyczaj niemałe.

Na czym się skupić montując taras drewniany

Aby taras cieszył nas jak najdłużej, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Drewno tarasowe muszą być ustawione pod należytym kątem. Trzeba je także uszczelnić. Woda, która może ewentualnie gromadzić się między panelami jest zabójcza dla tarasów.

Najważniejszy jest dobór odpowiedniej jakości drewna – wytrzymałego i zdrowego. Fachowcy polecają deski z  dębu. Cechuje je długowieczność, estetyka i rozsądna cena.

Zanim zabierzemy się za budowę tarasu trzeba przygotować drewno. Deski trzeba równo podzielić i oczyścić. Pierwsza doza płynu impregnującego musi być podana przed początkiem prac. Następnie już po zakończeniu prac drewno trzeba konserwować przynajmniej raz do roku.

Wpływ na trwałość tarasu drewnianego mają fundamenty. Fundamenty, na których będzie bazował taras muszą być wyraźnie oddzielone od fundamentów budynku mieszkalnego. W przeciwnym przypadku może zostać zerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą czynność zlecić fachowcowi, gdyż jest to bardzo wrażliwy temat. 

Jakich błędów nie powtarzać w trakcie budowy tarasu drewnianego

Źle wykonany taras ściąga na właściciela dodatkowe wydatki i kłopoty. Dobrze jest przed decyzją poznać zagadnienie. Da to szansę wyciągnąć naukę z pomyłek innych. 

Należy więc zwracać dużą uwagę na system odprowadzający wodę. Innymi słowy trzeba zadbać o dane(y) spad w kierunku budynku. Upewnij się też czy legary są należycie uszczelnione – tak aby nie wpadała między nie wilgoć. Taras drewniany zawsze musi być dostosowany do poziomu nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, drewno szybciej ulegnie defektom. Planując taras uwzględnijmy nasze i domowników nawyki. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z ewentualnymi korektami.

Jeśli nie ufamy naszych(m) zdolności(om) warto zamówić fachowców. Dla profesjonalistów budowa tarasu to szybka i przyjemna praca. Ty dzięki temu otrzymujesz pewność, że wszystko będzie jak należy.