Szklane balustrady – zidentyfikuj ich zalety i wady

Balustrada to istotny komponent stosowany w celu zabezpieczenia schodów, tarasu, balkonu. Te wykonane ze szkła jeszcze do niedawna były stosowane przeważnie w biurowcach, urzędach czy galeriach. W chwili obecnej balustrady szklane coraz częściej pojawiają się również w prywatnych lokalach, gdzie umożliwiają uzyskanie interesującego rezultatu. Balustrady szklane świetnie harmonizują z różnorodnymi trendami architektonicznymi czy też aranżacjami wnętrz. Nie zasłaniają ciekawych rozwiązań stylizacyjnych, wzmagają optycznie przestrzeń, a prócz tego są niezwykle mocne i bezpieczne. Mogą zostać stworzone z pochwytem z drewna albo aluminiowym. Ekstra obramowanie ozdobi proste i chłodne tafle oraz wyodrębni elementy takie jak elewacja, schody czy podłoga.

Co to takiego szklana balustrada?

Balustrada szklana to dzisiejszy komponent wykończenia wnętrz, wykonany ze szkła hartowanego. Możemy wybierać spośród balustrad samonośnych, balustrad na magistrali jak i skonstruowanych w stalowej ramie.

Balustrady samonośne będą stworzone od początku do końca z pasów szkła. Tego typu rozwiązanie będzie jednak kosztowne i wymaga zrealizowania kompleksowych robót budowlanych: balustradę instaluje się przeważnie bezpośrednio do stropu przy użyciu specjalnie dobranych łączników.

Balustrada na szynie jest to często preferowana opcja mając na uwadze łatwy sposób montowania oraz opcję wykończenia przy wykorzystaniu użyciu rozmaitych materiałów. Pośród elementów wykończeniowych tego typu balustrad napotkamy barierki wykonane z drewna albo stali, co pozwala dostosować ich design do wystroju pomieszczenia.

Innym, chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest użycie balustrad w stalowej ramie. Istnieje wiele wzorów, dzięki czemu możemy dopasować je do wyglądu pomieszczenia, tarasu oraz balkonu. Stalowa rama wzmaga odporność balustrady na szkodliwe czynniki zewnętrzne. 

Balustrady szklane – w jakim celu warto wykorzystywać?

Balustrady szklane posiadają sporo zalet jednocześnie w materii stylistyki, bezpieczeństwa, a także funkcjonalności. Dzięki takim szklanym balustradom każde pomieszczenie będzie wyglądało na w większym stopniu przestrzenne. Przezroczystość barierek pozwala także na lepsze oświetlenie pomieszczeń, nie blokując promieni słońca oraz światła sztucznego z lamp oraz kinkietów. Właściwie dobrane szklane poręcze nadają aranżacjom współczesny wygląd, a szkło wpisuje się w praktycznie każdą stylistykę. Takie rozwiązanie pasuje do wnętrz wykończonych betonem, cegłą, kamieniem, kaflami, a także współczesną tapetą ewentualnie ścianą pomalowaną na każdy kolor.

Balustrady szklane  w Warszawie to rewelacyjne rozwiązanie do domku, biura a także sklepu. Szkło jako produkt w architekturze, jest bardzo szlachetne. Przynosi na myśl surowość i luksus jednocześnie.

Balustrady szklane cechuje prostota oraz przezroczystość powierzchni, {dzięki temu uzyskujemy gwarancję, że taka poręcz nie hamuje padającego przez nią światła. Każde pomieszczenie na pierwszy rzut oka staje się bardziej rozjaśnione. Prowadzi to również do optycznego zwiększenia przestrzeni i zmiany perspektywy planu widokowego. Dlatego poręcze szklane fantastycznie sprawdzają się w domach z krajobrazem na góry bądź mieszkaniach z balkonami na wysokich piętrach budynku. Z wykorzystaniem takiego rozwiązania na balkonie domu czy restauracji albo biura, otrzymujemy sporo więcej widoku na lasek, miasto, okolicę czy park, niż przy wykorzystaniu standardowych poręczy.

Szklana poręcz jest subtelnym zespoleniem ergonomii i delikatności. Następną zaletą szklanych balustrad jest prostota w utrzymaniu. Trzeba tylko mieć na wyposażeniu płyn do szkła oraz szmatkę bądź ręcznik papierowy. Jedno wytarcie poręczy powoduje umycie ich do czysta oraz przywrócenie połysku nowości.

Balustrady szklane nie są jednakże bez wad. Na początek, zrażać może ich wartość, która jest nieco większa niż w wypadku zwyczajnych balustrad szklanych. Wynika ona z rewelacyjnej jakości produktu, albowiem hartowanie szkła wymaga sporych nakładów czasu i pracy. Kolejną wadą stał się fakt, iż łatwo na nich zobaczyć różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wprawdzie, ich usunięcie jest proste, jednak może to przeszkadzać osobom wyczulonym na tym punkcie. Ostatnią kwestią jest transparentność typowych paneli szklanych, a to może limitować prywatność na balkonie lub tarasie. 

Balustrady szklane Warszawa – jak wybrać realizatora? 

Zanim zdecydujemy się na szklaną balustradę wskazane jest przyjrzeć się producentom, żeby wybrać takiego, który spełni wszelkie nasze oczekiwania. W Warszawie znajdziemy sporą ilość dostawców. Wyszukując wykonawcy należy zwrócić uwagę na jakość proponowanych produktów, dbałość o szczegóły oraz posiadane wzornictwo.