Styl industrialny w aranżacji wnętrz – skąd się wziął

Styl loftowy, innymi słowy nazywany industrialnym swoje początki zawdzięcza XVIII wiekowi, kiedy to firmy ubezpieczeniowe nakazywały zmniejszanie ryzyka powiązanego z pożarami czy remontami. Tak zostały wybudowane pierwsze, przemysłowe budynki. Surowe bryły z ogromnymi oknami. Ten surowy wygląd stał się później fundamentem oraz fundamentem do budowania apartamentów industrialnych. 

U schyłku XIX wieku, niespodziewany rozwój oraz zapotrzebowanie na budowę większych obiektów przemysłowych wyegzekwowały na przedsiębiorcach zagospodarowywanie obszarów poza metropolitalnych. W latach 60. XX wieku w Nowym Jorku pofabryczne pomieszczenia zmieniły się w miejsce artystycznych działań. Stare magazyny i fabryki wypełnione światłem, otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami i wielkimi oknami, a zarazem z niskimi czynszami przeistoczyły się w miejsce idelane dla młodych artystów. Dzięki swojej kreatywności i pomysłowości potrafili oni przekształcić pofabryczne pomieszczenia w wygodne mieszkania, które często pełniły również funcję ich atelie.  W jednym z takich miejsc swoją „Fabrykę” miał Andy Worhol, która przez długie lata była punktem centralnym artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtego czasu lofty budzą skojarzenia z życiem artystycznym i są symbolem twórczej niezależności. 

W latach 80tych oszczędny styl zdobył uznanie u architektów, którzy wykorzystali go w niezwykle drogich penthausach Nowego Jorku. Pofabryczne wnętrza, otwarte przestrzenie, olbrzymie okna zachwyciły zamożnych mieszkańców. Industrialne meble łączące drewno z metalem o prostej strukturze idealnie wpasowały się w surowy klimat pomieszczeń. 

Z biegiem czasu zmieniła się nie tylko lokalizacja tego wnętrzarskiego stylu, ale również jego jakość a wystrój industrialny zyskał luksusowy sznyt. 

Historia loftów w Polsce jest {stosunkowo|relatywnie|względnie| krótka. Za umowną i pierwszą powierzchnię tego typu uznaje się Bolko Loft, niegydysiejszą lampiarnię, budynek będący własnością zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu, dostosowany do nowej roli mieszkaniowej. 

Wnętrza industrialne, czyli jakie?

We wnętrzach loftowych królują surowe surowce. Stalowe meble, beton, cegła czy aluminium. Najlepszymi dekoracjami są widoczne rury, kable czy instalacje elektryczne i hydrauliczne. W stylu industrialnym odrębne role mieszkaniowe się ze sobą łączą, dlatego kuchnia, salon i sypialnia to często jedno pomieszczenie. 

Biele, beże, szarości to barwy, które najlepiej odnajdą się w loftowych wnętrzach. Ściany można aranżować w nich na wiele możliwości, zaczynając od pokrycia ich czystą bielą, przez odkrytą cegłę czy na architektonicznym betonie kończąc. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na wykonanie podłogi. Decydując się na podłogę w barwach drewna lub betonu uzyskamy widowiskowy efekt. Dla przełamania surowości aranżacji warto pomyśleć nad doborem mebli loftowych. Meble industrialne to meble z duszą. Wykonane są one z połączenia prostych surowców takich jak: drewno, stal, szkło, dzięki czemu idealnie korespondują z surowością wnętrz i ich fabrycznym klimatem. 

Meble loftowe cechuje minimalizm formy oraz znikome wykorzystanie detali dekoracyjnych. 

Mówiąc o stylu industrialnym nie można zapomnieć o metalu. W dawnych loftach metal pojawiał się w postaci rur oraz instalacji. Aktualnie można wybrać do swoich pomieszczeń metalowe dodatki, druciane lampy czy stalowe meble. 

Aranżacja loftowa lubi przestronne pomieszczenia. Jasne barwy uatrakcyjniają wnętrze i sprawiają, że będzie się ono wydawało przestronniejsze. W stylu loftowym godnym polecenia rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon. Sprawia ono efekt rześkości oraz ultranowoczesności. 

Aby uzyskać efekt otwartej powierzchni należy zredukować potrzebne elementy wnętrza do koniecznego minimum. Ogromne okna, pozbawione firan i zasłon nadadzą pomieszczeniu charakterystyczny industrialny charakter. 

Jakie meble loftowe wykorzystać, aby wydobyć industrialny charakter naszego mieszkania?

Meble loftowe można zastosować w jakimkolwiek wnętrzu, aby wydobyć z niego nieco industrialnego stylu. Wystarczy kilka drobnych trików a efekt zaskoczy nas samych. 

Metalowe regały to autentyczny klasyk. Postawiona na metalowym stelażu drewniana półka na książki albo komoda są doskonałym wyborem. Stalowe meble świetnie wpisują się w każde wnętrze. Spokojnie można wykorzystać je w salonie, jadalni czy łazience. 

Potęga stylu loftowego tkwi w możliwości dopasowania go do każdego rodzaju wnętrza. Aby dobrze się prezentował należy ograniczyć do minimum wykorzystanie mebli a użyć dodatki wysokiej jakości.

Meble loftowe należy zredukować do funkcjonalnego minimum, dlatego wskazane jest postawić na rzeczy wysokiej jakości. Niezwykle często w loftowych aranżacjach {sięgamy po|wybieramy|decydujemy się na| metalowe regały, czy metalowe stoliki. Meble stalowe to bardzo dobre rozwiązanie, aby mieszkaniu nadać charakterystyczny, industrialny klimat. 

Styl loftowy bazuje także na designerskich dodatkach. Chętnie wykorzystywane są tutaj poduszki o nietypowych fakturach, narzuty czy skórzane dywaniki. 

W projekcie wnętrz mieszkania w stylu industrialnym powinny się znaleźć przemysłowe akcesoriadodatki. Najbardziej przyciągające wzrok jest oświetlenie, ale też garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP.

Styl loftowy – kto się w nim odnajdzie ? 

Indywidualiści którzy cenią sobie niezależność, dystans, są pomysłowi i nie boją się wyzwań świetnie znajdą się w pomieszczeniach w stylu loftowym. Na wnętrze w stylu industrialnym decydują się przeważnie odważne, młode i oryginalne osoby. Z całym przekonaniem styl industrialny odnajdą się w nim ci, którzy uwielbiają modę i nowoczesne kierunki. Cięzko znaleźć jakikolwiek inny styl, który na ten moment posiadałby większą popularność niż styl loftowy. 

Przy wyborze stylu industrialnego warto kombinować z przeróżnymi zabiegami stylistycznymi przy wystroju wnętrz. Surowe wnętrze industrialnego mieszkania skutecznie można wypełnić obrazami na płótnie. Obrazy w loftach są spoiwem pomiędzy światem sztuki, a fabrycznym klimatem mieszkania lub domu.