Serwis fotowoltaiki – ile kosztuje?

Od pewnego czasu coraz częściej można dostrzec instalacje fotowoltaiczne na dachach mieszkań czy w ogrodach. Jest to wynik zachęt oferowanych przez rząd i coraz większej świadomości Polaków w temacie ochrony środowiska. Fotowoltaika zapewnia dostęp do taniej energii, która ponadto jest przyjazna dla środowiska. Jeśli chcemy by energia, z którego(ej) korzystamy był(a) czysty(e), rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Pomorskie czy podkarpackie – słońce dociera wszędzie.

Ponadto dużym plusem fotowoltaiki jest to, że jest ona bezobsługowa. Raz zamontowana instalacja powinna nam służyć latami wytwarzając prąd bez naszej ingerencji. Żeby zwiększyć jej wydajność warto jednak raz na jakiś czas zrobić przegląd instalacji. Serwis fotowoltaiki może pomóc w zoptymalizowaniu jej pracy i zagwarantować jej pracę przez następne lata.

Serwis fotowoltaiki – przymus czy zachcianka?

Instalacja fotowoltaiczna to zbiór połączonych ze sobą urządzeń elektrycznych. W związku z tym dla jego należytego funkcjonowania warto robić ich przeglądy.

Z racji tego, że jest to system znajdujący się pod napięciem przez względy bezpieczeństwa powinno się go serwisować. Regularne kontrole pozwalają uniknąć potencjalnych kłopotów w przyszłości. Dają też możliwość wykrycia usterek i przeprowadzenia prac naprawczych.

Zdarza się, że regularne serwisy urządzeń tworzących system(u) są warunkami firmy montującej fotowoltaikę. Pozwala to zachować gwarancję na konstrukcję.

Wszystkie objawy, które mogą wskazywać, że fotowoltaika nie działa tak jak należy powinny przykuwać naszą uwagę. Obniżki wydajności systemu czy {wzrosty opłat za prąd|wyższe niż zazwyczaj opłaty za prąd powinny zaświecić lampkę w naszych głowach. Podobnie jak różnego typu błędy falownika lub innych elementów konstrukcji. W takim przypadku powinniśmy wezwać fachowców. Jak o wsystko, o fotowoltaikę też trzeba dbać – serwis fotowoltaiki stanowi jedną z podstaw takiego spojrzenia.

Serwis fotowoltaiki – co jaki okres go wzywać?

Ekspert w dziedzinie fotowoltaiki będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy audyt naszych instalacji. Praca serwisanta opiera się na zarówno wizualnej ocenie kondycji systemu, jak również na znacznie bardziej specjalistycznych pomiarach. Osoba, która kontroluje fotowoltaikę dysponuje najnowszymi technologiami, które umożliwiają na bardzo dokładne określenie wszelkich potencjalnych zapalników. W razie potrzeby wymienia lub reperuje uszkodzone komponenty.

Zgodnie z przepisami prawa systemy elektryczne powinny przechodzić inspekcję co najmniej raz na 5 lat.

Fotowoltaika nie jest tu wyjątkiem. W praktyce zależy jakie konkretnie czynności mają być przeprowadzane – część z nich powinno się przeprowadzać częściej niż inne.

Rodzaj działania determinuje też ceny serwisu. Wahają się one od 300 do 1000 PLN. Warunkują je różne elementy. Ważny jest rodzaj instlacji i miejsce, gdzie jest zamontowana. Także miejsce na mapie, gdzie musi dojechać się ekipa serwisowa wpływa na koszty. Jeśli serwis fotowoltaiki musi dojechać np. w Pomorskie z południa Polski, trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów.

Żródło: Firma fotowoltaiczna z Sopotu