Projekt instalacji fotowoltaicznej – co warto przemyśleć przed montażem?

Fotowoltaika staje się współcześnie coraz chętniej wybierana. Jest to nie tylko wyjątkowo ekologiczne, ale również ekonomiczne rozwiązanie. Instalacja fotowoltaiczna powinna być odpowiednio przemyślana – tylko wtedy będzie skuteczna oraz pozwoli zaoszczędzić. Z tych względów właśnie tak ważne jest wcześniejsze zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej. Co wziąć pod uwagę projektując instalację fotowoltaiczną?

Partnerem tekstu jest firma Technit – fotowoltaika Gdańsk.

Instalacja fotowoltaiczna zaprojektowana według potrzeb

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać wszystkie parametry budynku, na którym ma ona powstać. Niezwykle ważne, by był on także stworzony według potrzeb mieszkańców. Powinien on uwzględniać parametry techniczne budynku – stan i typ dachu oraz pokrycie. Pracownicy zajmują się rozrysowaniem kształtu i wymiarów, a także kątami nachylenia dachu. Pod lupą znajdą się też parametry terenowe – między innymi ekspozycja na słońce. Niezwykle istotne jest zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, gdyż od niej zależy wielkość instalacji. Uwzględniane jest zarówno dotychczasowe zużycie energii, jak i przewidywane wydatki.

Z jakich powodów skorzystanie z pomocy specjalisty to najlepsze rozwiązanie?

Na początku należy podkreślić, że stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznych bywa skomplikowane. Samodzielne podejście do tego nie będzie najkorzystniejszym wyjściem – nie tylko dlatego, że pochłania dużo czasu i zaangażowania, ale także wymaga dużej znajomości fotowoltaiki.

Znacznie lepsze będzie skorzystanie pomoc firmy zajmującej się fotowoltaiką. Pracownicy całkowicie profesjonalnie podejdą do zagadnienia, a klient nie musi ingerować w tworzenie instalacji. Dobra firma skróci czas realizacji instalacji fotowoltaicznej. Dzięki doświadczonym pracownikom można mieć gwarancję, że wykonana instalacja będzie najwyższej jakości. Projekt zostanie dopasowany do wszelkich wymagań terenowych czy technicznych.

Jak przebiega stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy zaczną od przeprowadzenia wywiadu z mieszkańcami, żeby lepiej poznać ich potrzeby oraz aktualne wykorzystanie energii elektrycznej. Później obliczą zużycie prądu i dopasują najlepszą instalację. Podczas planowania układu paneli ekipa uwzględni straty z powodu zacienienia. Projektant dokładnie rozplanuje rozłożenie przewodów, łączenie z instalacją elektryczną wewnętrzną oraz miejsce umieszczenia falownika.