Okna drewniane w modernistycznym budynku? Jak to zrobić?

Nie można zaprzeczyć, że drewniane okna mają swój czar. Drewno jest materiałem, który pozwala uzyskać naprawdę ładny estetycznie efekt. Okna drewniane są produktem dosyć kosztownym i wymagającym należytej pielęgnacji. Ich przygotowanie jest również wymagającym czasu zajęciem.

Mimo ceny i obowiązków jakie drewno nakłada na właściciela, wciąż nie brakuje chętnych na tego rodzaju rozwiązanie.

Obecnie, kiedy mamy do czynienia z nowoczesnym stylem architektonicznym, trzeba sporo fantazji by dopasować drewniane okna do całościowego wyglądu budynku. Okna drewniane w Krakowie bowiem, kojarzą nam się głównie ze starszymi budynkami. Jednak mogą się także dobrze komponować w nowoczesnym budownictwie.

Jak dopasować drewniane okna do domu?

Modernistyczne budownictwo cechuje się specyficznymi formami architektonicznymi. Zwraca się uwagę na nieszablonowe bryły. Posiadacze mieszkań budowanych w nowoczesnym stylu kładą nacisk na przestronne witryny, które pozwalają dobrze doprowadzić słońce do wnętrza. W tym celu stosuje się dużo szkła i tworzy przeszklone przestrzenie.

Nowoczesne budownictwo wysoko stawia też ekologię i zapotrzebowanie energetyczne(ą) domostwa. Ważne jest to z jakich materiałów i przy użyciu jakich technik budynek powstaje.

Drewno jako naturalny surowiec mogłoby się dobrze wkomponowywać w ten tok myślenia. Przecież jest bezemisyjne i w stu procentach naturalne. Jednak charakterystyczne kolory i fason, które cechują okna drewniane nie będą pasować do każdego projektu.

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest wiedzieć już na etapie przygotowań do budowy, że chcemy mieć drewniane okna. Wtedy całość można zorganizować w taki sposób, aby cel ten zrealizować.

Jakie okna wykorzystać w nowoczesnym budownictwie?

Współczesne budownictwo często opiera się na tworzywach sztucznych. Można z nich wyprodukować przedmioty i dodatki o wybranym kształcie. Jeśli chodzi o okna, które instaluje się w nowo wybudowanych domach przeważnie są to okna PCV. Są one stosunkowo tanie, a także łatwe w montażu i niewymagające wiele pracy już po założeniu.

Kiedy wymyślimy sobie okna drewniane jako zwieńczenie naszego domu, jak wspomniano, warto mieć plan jak je zagospodarować. Wygląd domu powinien być w miarę jednolity, wszystkie elementy powinny tworzyć całość – jak puzzle. Dlatego dopasowując okna drewniane należy wziąć pod uwagę wygląd wewnętrzny oraz zewnętrzny mieszkania.

Sięgnij po pomoc

Aby mieć szerszy wachlarz rozwiązań warto skontaktować się z fachowcem. Osoby zajmują się budownictwem zarobkowo z pewnością będą zdolni doradzić zadowalające rozwiązanie.

Zazwyczaj pracownicy tego sektora mają w głowie wiele różnych rozwiązań na realizację projektu. Warto podążać za ich doświadczeniem i zapozanć się z ich punktem widzenia.