Ogrzewanie domu – jakie systemy grzewcze istnieją?

Energia cieplna służy w celu nagrzewania pomieszczeń a także wody użytkowej. Obejmuje ona zazwyczaj największą część popytu energetycznego budynku. Może być wytwarzana i doprowadzana do budynku za pomocą różnorakich metod i źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Co to jest energia odnawialna? Jakie są typy metod grzewczych?

Źródła energii cieplnej

Do źródeł energii cieplnej zaliczamy: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym charakteryzują się poszczególne źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła wykorzystują energię geotermalną bądź ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można pozyskać za darmo aż w 75 %  z otoczenia, jedynie pozostałe 25% trzeba kupić w postaci energii elektrycznej. Uzyskiwanie energii cieplnej z otoczenia to morze korzyści. Stosując ten typ ogrzewania nie wytwarza  się dwutlenek węgla, jest to niekończące się źródło energii, koszty ogrzewania są niskie, nie jest się uzależnionym od dostawców energii. Bardzo ważne jest tutaj korzystanie z fachowego serwisu jak np. serwis vaillant w Krakowie oraz dobra termoizolacja domu.
  • gaz ziemny – jest efektywny, wydziela najniższe ilości dwutlenku węgla w stosunku do innych źródeł kopalnych, w trakcie spalania nie powstają popiół i sadza, gaz nie wymaga miejsca na składowanie. Stosowanie gazu można dowolnie łączyć z odnawialnymi źródłami energii. Urządzenia grzewcze wykorzystywane do gazu nie wymagają dużo miejsca.
  • olej opałowy – ma wysoką wartość opałową,można do niego dodawać nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy z powodzeniem można połączyć z odnawialnymi źródłami energii. W czasie obniżki cen opłaca się kupić zakupić większy jego zapas i dzięki temu sporo zaoszczędzić. Aby używać oleju opałowego wymagane jest dzierżenie dużego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego a także dobry system przeciwpożarowy oraz zabezpieczenie przed zalaniem.
  • energia słoneczna – jest darmowa i dostępna bez ograniczeń, nie emitujeCO2, można ją włączyć do dotychczasowych źródeł energii cieplnej. Aby korzystać z energii słonecznej należy posiadać miejsce odpowiednie dla kolektorów. Ważne żeby było ono ciągle nasłonecznione, najlepiej jest gdy zamontuje się je od południa.
  • energia elektryczna – doskonale sprawdza się jako uzupełnienie innych metod ogrzewania bądź jako jedyne. Stosowanie tylko energii elektrycznej jako źródła ogrzewania stosuje się wyłącznie w miejscach okresowegoprzebywania jak np. domki letniskowe lub tam, gdzie instalacja innych rozwiązań jest niemożliwa bądź nieopłacalna. Plusami są tuniewielkie koszty montażu i sprzętów. Maszyny te nie wymagają też zbyt wielepowierzchni. 

Energia odnawialna

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to surowce kopalne, które tworzyły się przez wiele milionów lat. Złoża tych źródeł wyczerpują się a co za tym idzie ich koszty stale wzrastają. Warto zastanowić się nad energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, która może uzupełnić albo zupełnie wyprzeć paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii wliczają się między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Aby w pełni wykorzystać efektywność tych niekończących się źródeł energii niezbędna jest nowoczesna technologia. Inteligentne technologie systemów solarnych oraz pomp ciepła jakim jest przykładowo system i serwis vaillant, zapewniają wysoką efektywność wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na używanie w znacznym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko oszczędność ale teżwartość ekologiczna.

Rodzaje rozwiązań grzewczych?

Na system grzewczy składają się takie rzeczy jak: wytwarzanie ciepła, jego dystrybucja ipłynne rozmieszczenie do każdego zpomieszczeń. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, trzebadobrać do niego dedykowany system grzewczy. Wliczają się do nich m.in.: 

  1. piece olejowe – w nowoczesnych kotłach zastosowane jest zjawisko kondensacji. Oznacza to że prócz spalanego oleju,wykorzystywane jest również ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej pozostawało niewykorzystane.
  2. kotły gazowe – to  prawienie wymagające obsługi i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to urządzenia grzewcze stosujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp polega na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. piece elektryczne – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie potrzebują dużo miejsca, zazwyczaj występują w wersji stojącej i wiszącej.Nie emitują spalin ani CO2. Źródłem ciepła jest w nich zazwyczaj grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroni ona przed kontaktem z wodą. To ile jest grzałek w kotle ma wpływ na moc kotła.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową oraz dom.Systemy te są zupełnie bezobsługowe i bezkosztowe w użytkowaniu.

Obojętnie jakie rozwiązanie wybierzemy, warto troszczyć się o dobry stan maszyn poprzez cykliczne serwisowanie, dobrym wyborem będzie np. serwis vaillant. Decydując się na system grzewczy do budynku, warto mieć na uwadze nie tylko na kwestie ekonomiczne ale teżzwiązane z ekologią.