Niesamowite panele fotowoltaiczne – nietypowe stanowiska montażu

Fotowoltaika – czyli co to są panele słoneczne?

 Instalacja fotowoltaiczna umożliwia konwersję energii promieniowania słonecznego w prad elektryczny. Za jej sprawą otrzymujemy bezpłatny prąd przyczyniając się do ochrony Ziemi. Można go zużywać na bieżąco do podgrzewania wody oraz budynku, magazynować, oraz sprzedawać. Własna elektrownia fotowoltaiczna uniezależnia od wzrostu cen energii i warunków na rynku energetycznym. Fotowoltaika nie wiąże się z niszczeniem ekosystemu, toteż jest to wyjście w pełni ekologiczne, zapewniające brak emisji niezdrowego dwutlenku węgla. 

Profesjonalny montaż fotowoltaiki z reguły odbywa się w zgodzie z aktualnymi wymogami technicznymi, kryteriami przyłączenia a także dokumentacją techniczną. Zanim przystąpimy do zlecenia montażu paneli fotowoltaicznych należy zamówić audyt fotowoltaiczny. Podczas audytu fotowoltaicznego należy:

  • ustalić zapotrzebowanie na prąd i zgodnie z tym dobierać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej,
  • ocenić perspektywy montażowe,
  • zweryfikować zakres zacienienia dachu lub terenu.

Słoneczny prąd fotowoltaiczny jest znakomitym źródłem energii odnawialnej i jest mnĻstwo powodów, dla których opłaca się zacząć czerpać z dobrodziejstw, jakie ona niesie. Panele fotowoltaiczne stały się łatwe w utrzymaniu a także działają przez dłuższy okres.

Aktualnie w kraju jesteśmy w stanie zaobserwować popyt na fotowoltaikę, szczególnie na takich obszarach jak: Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie czy Mazowieckie jak również w miejscowościach takich jak Warszawa, Kraków oraz Grudziądz.

Na fotowoltaikę w Grudziądzu jesteśmy w stanie otrzymać dofinansowanie przeznaczone dla ochrony środowiska. Nieustannie mówi się o zanieczyszczeniu środowiska, toteż fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem władz państwowych. Grudziądz corocznie ma do zaoferowania dofinansowanie na fotowoltaikę ze środków własnych. Dzięki dofinansowaniom montaż zwraca się zdecydowanie szybciej a możliwości instalacji paneli mamy zdecydowanie więcej. 

Gdzie montowane mogą być panele fotowoltaiczne? 

Zostaliśmy przyzwyczajeni do typowego wyglądu farm fotowoltaicznych. Rzędy modułów fotowoltaicznych ułożone w symetryczny sposób spoglądają w słońce, czasem mierząc jego lokalizację. Tego rodzaju zorganizowane instalacje montowane są na ziemi lub na pokryciach dachowych. Często instalacjom fotowoltaicznym wytyka się naruszanie estetyki terenu albo rażącą przemianę bryły nieruchomości. A co, jeśli panele fotowoltaiczne jesteśmy w stanie spożytkować jako element pasujący do okolicy? 

W Chinach została stworzona wielka farma słoneczna składająca się z tysięcy paneli pokrywających wierzchołki oraz doliny gór Taihang. W pierwszej kolejności można odnieść wrażenie, że spoglądamy na przeszkloną ścianę jednego z nowoczesnych drapaczy chmur. Parę chwil później wiadomo już, że to wrażenie jest złudne. Władze Chin zainstalowały w regionie panele fotowoltaiczne będące w stanie generować aż 321 megawatów energii rocznie. Finalnie farma słoneczna zredukuje emisję dwutlenku węgla o 251 000 ton w każdym roku.

Również w Chinach zbudowana została farma, która swoim kształtem przypomina gigantyczną pandę. Chińskie władze planują budowę 100 takich farm na terenie całego kraju, bo to naturalnie panda kojarzy nam się najmocniej z tym rejonem świata.  

Amerykańskie supermarkety które należą do grupy Target instalują panele w kształcie własnego logo. Takie samo rozwiązanie zastosowała kosmiczna firma Elona Muska SpaceX. Ich logo został ułożony na dachu siedziby w Kalifornii. Tak samo w USA oraz w Kanadzie często pokrycia dachowe kościołów są wyposażone w panele fotowoltaiczne które ułożono w niezwykle kreatywny sposób, a dokładnie tak, aby tworzył się z nich krzyż. Takich przykładów ze świata można podawać bez ograniczeń a jedynym ograniczeniem przy montażu paneli stała się nasza wyobraźnia. 

W kraju od niedawna uzupełniającym rozwiązaniem na instalację paneli stały się pływające farmy fotowoltaiczne. Wprawdzie w naszym kraju dopiero raczkują, ale na świecie budowane są już od kilkunastu lat. Przyrost pływających farm fotowoltaicznych przyspiesza, zatem w naszym kraju też będzie ich przybywać.

Pływająca fotowoltaika jest wydajniejsza, dlatego że pozwala eliminować ewentualnie ograniczyć zacienienie oraz ilość zanieczyszczeń osiadających na panelach. Natomiast woda zmniejsza temperaturę środowiska, co przekłada się na pracę paneli z wyższą wydajnością. Również modułowy sposób montażu – za pomocą pływaków zakotwiczonych do dna – pozwala na łatwiejszą realizację projektu aniżeli w przypadku lądowych farm fotowoltaicznych.