Najlepszy klimatyzator do domu lub mieszkania

Gorące dni w Polsce często są trudne do zniesienia. Wiele osób decyduje się kupić klimatyzator, chcąc choć trochę odpocząć od wysokimi temperaturami. Zazwyczaj klimat w naszym kraju nie jest wybitnie gorący, ale upały nie są szczególnym zjawiskiem. Klimatyzator w takie dni może bardzo pomóc nie tylko obniżając temperaturę, ale również zmniejszają wilgotność. Instalacja klimatyzacji w domu stało się zjawiskiem tak powszechnym, że koszty klimatyzatorów bardzo spadły, przez co coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Czy warto rozważyć zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej kupić? Czy klimatyzacja w domu nie jest szkodliwa dla zdrowia człowieka?

Czym jest klimatyzator? 

Niezależnie od rodzaju klimatyzatora czy miejsca instalacji, jego zadanie jest takie samo – zmniejszyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew opinii sposób działania klimatyzacji jest stosunkowo prostym procesem. Powietrze jest pobierane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i pod postacią pary przemieszczane do sprężarki. Zadaniem sprężarki jest zwiększenie jego temperatury i ciśnienia, a następnie w skraplaczu przekazuje ciepło. Następnym etapem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada temperatura. Generalnie można powiedzieć, że sposób jego funkcjonowania jest analogiczna do funkcjonowania lodówki. Część urządzeń ma funkcję, która umożliwia na odwrócenie procesu, przez co w zimniejsze dni można ogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Jakie są korzyści posiadania klimatyzacji w domu?

Przed podjęciem decyzji o instalacji klimatyzatora trzeba rozważyć wszelkie wady i zalety. Wiele ludzi sądzi, że klimatyzacja zduńska wola ma obecnie więcej zalet niż minusów. Najistotniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to główne i najistotniejsze zadanie klimatyzatora, czyli utrzymanie umiarkowanej temperatury powietrza. Oprócz termoregulacji klimatyzator reguluje również wilgotność. Warto pamiętać, że wysokie temperatury i przesadna wilgotność są niewskazane dla osób z chorobami kardiologicznymi czy układu oddechowego. Wiele nowoczesnych klimatyzatorów jest w całości zautomatyzowana, a więc samodzielnie kontroluje wcześniej ustawione parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – ważną kwestią jest to, że klimatyzatory umożliwiają stały dopływ powietrza z zewnątrz, przez co ograniczona jest liczba drobnoustrojów w pomieszczeniu. Część modeli wyposażona została także w filtry powietrza, które dbają o jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr istotny szczególnie dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to kolejna opcja, którą posiadają tylko wybrane klimatyzatory. Jonizacja powietrza potrafi znacząco poprawić stan zdrowia.

Minusy instalacji klimatyzatora w domu

Oczywiście klimatyzator, jak i inne urządzenia oprócz zalet ma również pewne minusy. Wiele ludzi bezpodstawnie obawia się zagrzybienia urządzenia, które będzie rozsiewać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeżeli właściciel klimatyzatora regularnie dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród wad klimatyzatora można wymienić:

 • Koszty – klimatyzator ostatnio stał się znacznie tańszy, aczkolwiek nadal nie jest to mały wydatek. Również koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie miał niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie trzeba okresowo zlecać jego czyszczenie przez specjalistyczny serwis. Ważne są również jego przeglądy, aby długo i bezproblemowo działał.
 • Miejsce – jednym z minusów klimatyzatora jest to, że potrzebuje on stosunkowo sporo miejsca. Jest to pewien problem zarówno jeśli chodzi o klimatyzator stacjonarny, jak i mobilny.

Jakie są rodzaje klimatyzatora

Na rynku w ofercie jest wiele odmian klimatyzatorów. Możemy podzielić je na kilka rodzajów:

 • Klimatyzator typu split – jest to zdecydowanie najpowszechniejszy klimatyzator. Składa się on z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich powszechność bierze się stąd, że są wydajne i ciche. Potrzebują one także stosunkowo niewiele miejsca na montaż.
 • Klimatyzator w wersji multisplit – są to klimatyzatory, które wyposażone są w jedną jednostkę zewnętrzną, do której jest możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych. Pozwala to na obsługę wielu pomieszczeń przez jeden system.
 • Klimatyzator mobilny – jak sama nazwa sugeruje nie jest to urządzenie na stałe montowane do ściany. Można bez problemu go przemieszczać – zazwyczaj taki klimatyzator posiada kółka. Wadą tego rozwiązania jest to, że urządzenie to jest mniej wydajne niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie najczęściej instalowane w biurach. Jednostka wewnętrzna wbudowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – korzyścią tego urządzenia jest staranne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jeden klimatyzator może schładzać kilka pomieszczeń przy użyciu.
 • Klimatyzator okienny – jest to dawna odmiana klimatyzatora, która coraz rzadziej pojawia się w sprzedaży. Jak sama nazwa sugeruje montowane są w oknie, niestety minusem jest głośna praca. 

Wybór klimatyzatora zależy od kilku czynników. Warto rozważyć powierzchnię, ilość pomieszczeń, i środki jakimi dysponujemy. Bez wątpienia warto przemyśleć również posiadanie odpowiedniego miejsca na montaż. Ważnym aspektem są także ewentualne dodatkowe funkcje klimatyzatora jak np. jonizacja powietrza, czy wbudowane filtry powietrza. Na rynku jest duży asortyment klimatyzatorów także takich przystosowanych do przestronnych pomieszczeń biurowych. Jeśli nie jesteśmy pewni zakupu takiego urządzenia, warto przemyśleć wypożyczenie klimatyzatora mobilnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas.