Najistotniejsze plusy płynące z montażu paneli słonecznych

Od jakiegoś czasu znacznie wzrosła sława paneli fotowoltaicznych. Stosunkowo niedawno czerpanie energii słonecznej było abstrakcją, dziś jest się to rzeczywistością- każdy, kto posiada dom, lub kawałek terenu może zostać właścicielem paneli fotowoltaicznych i czerpać energię słoneczną. Instalacje takie dają wiele korzyści, a przede wszystkim słońce jest niekończącym się źródłem energii. Jak funkcjonują panele słoneczne? Jakie korzyści można czerpać z pobierania energii w ten sposób?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Pobieranie energii ze słońca znane jest ludzkości od jakiegoś czasu. Każdy z nas z pewnością miał styczność się z kalkulatorami zasilanymi w ten sposób. Dziś ta metoda bardzo się rozwinęła i jest opcja produkowania prądu we własnym zakresie przez osoby prywatne. Wytwarzanie prądu z energii słonecznej to proces składający się z wielu etapów. Swój początek ma w ogniwach fotowoltaicznych połączonych w moduły, co pozwala na zdecydowane zwiększenie ilości wytwarzanej energii. W panelach fotowoltaicznych pod wpływem promieni słonecznych powstaje prąd stały, który w kolejnym etapie przekazywany jest do falownika. Falownik poza przekształceniem prądu stałego w prąd zmienny nadający się do naszych gniazdek, pełni również funkcję kontrolera domowej elektrowni. Stale przystosowuje on wytwarzany prąd do parametrów sieci. Co więcej w razie powstania awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wyprodukowanej energii jest identyczna, zależne jest to oczywiście od ilości dni słonecznych. W przypadku nadmiaru prądu, istnieje możliwość przekazania go do elektrowni. Jeśli ilość wyprodukowanej energii będzie niewielka, można odebrać przesłany nadmiar z elektrowni. 

Fotowoltaika-  6 najważniejszych zalet

Panele fotowoltaiczne posiadają znacznie więcej korzyści niż wad. Wiele ludzi decyduje się na ich instalację przede wszystkim ze względu na liczne dofinansowania umożliwiające obniżyć koszty zakupu fotowoltaiki. Plusy tego sposobu produkowania prądu odnosi się głównie obszaru ekonomicznego oraz ekologicznego. Jakie dokładnie korzyści możemy czerpać z paneli fotowoltaicznych?

Zmniejszenie kosztów energii elektrycznej

Jest to na pewno najistotniejsza zaleta wynikająca z zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Wytwarzanie własnego prądu pozwoli właścicielom domów znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Ilość prądu zależna jest od ilości dni słonecznych. Jeśli przydomowa instalacja wytworzy nadwyżkę prądu warto odesłać do elektrowni, aby następnie odebrać w czasie niedoborów. Warto pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest bezpłatna i każdy może jej używać. Jedynym kosztem jaki musi opłacić potencjalny inwestor jest sam koszt całej instalacji. Przy obecnie istniejących dotacjach coraz więcej osób może sobie pozwolić na takie rozwiązanie, a poza tym jest to inwestycja przynosząca zyski przez wiele lat.

Niezależność od rosnących cen energii elektrycznej

Przydomowa instalacja fotowoltaiki pozwala na niezależność jeśli chodzi o stałe podnoszenie cen energii elektrycznej. Kiedy podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy pewności, że koszty energii elektrycznej nie wzrosną. Właściciele fotowoltaiki na pewno nie muszą się troszczyć ewentualnym wzrostami, stają się niezależni.

Instalacje fotowoltaiczne bez szkody dla środowiska

Elektrownie, aby móc wytworzyć odpowiednią ilość energii elektrycznej muszą zużyć duże ilości paliwa oraz wody. W Polsce najważniejszym surowcem niezbędnym do produkcji energii elektrycznej jest węgiel. Ten sposób wytwarzania energii jest wyjątkowo szkodliwy dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe instalacje fotowoltaiczne są całkowicie nieszkodliwe. Ponad to do produkcji paneli wykorzystuje się  krzem i aluminium, czyli surowce całkowicie podlegające recyclingowi. W czasie produkcji prądu nie są wydzielane żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na wiele lat

Z pewnością decyzja o montażu paneli związana jest z wyjątkowo wysokimi kosztami. Mimo dofinansowań należy liczyć się z pewnym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na wiele lat. Panele wykonane są z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niesprzyjające pogody. Dotyczy to zarówno ulewnych opadów, dużego gradobicia, oraz zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Prostota obsługi fotowoltaiki

Po zamontowaniu instalacji na naszym domu nie trzeba się martwić o trudną obsługę. Panele są prawie całkowicie bezobsługowe, a cała instalacja ma falownik, który w sytuacji jakiś problemów powiadomi nas o nich. Zazwyczaj nie trzeba również ich myć, wyjątkiem jest sytuacja, kiedy od dłuższego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje dużo pyłów.

Dofinansowanie do montażu paneli słonecznych

Obecnie, aby zachęcić coraz więcej osób w inwestowanie w wytwarzanie energii elektrycznej, które jest bezpieczne dla środowiska, powstało wiele programów proponujących liczne dotacje. Programy takie same w całym kraju. Inne oferowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed rozpoczęciem inwestycji należy rozeznać się jakie dotacje obowiązują w naszej okolicy. Oprócz samego wsparcia w zakupie takiej instalacji, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od rocznego zeznania PIT.