Najciekawsze sauny w Warszawie? Możliwości saunowania w czasach Covid

Sauna – rodzaje

            Słowo sauna pochodzi z języka fińskiego. Z początkiem określeniem tym nazywano rodzaj kąpieli zażywanej w charakterystycznych drewnianych domkach znajdujących się na wolnym powietrzu, blisko rozlewisk czy rzek. Z czasem zaczęło to odnosić się do charakterystycznych miejsc, najczęściej drewnianych. aktualnie sauny to nieduże pomieszczenia stosowane do sesji cieplnych. Podczas kiedy łaźnie parowe otaczają ciało gorącą parą, sauny są to niewielkie pomieszczenia, które nagrzewają się do bardzo wysokich stopni bez pary czy wilgoci. Stan wilgotności w powietrzu jest niewysoki a temperatura powietrza jest dostatecznie duża. 

            Dziś możemy używać różnego typu sauny w zależności od tego jaki rodzaj powietrza jakiego rodzaju powietrzepreferujemy. Sauny możemy  podzielić na suche, parowe oraz na podczerwień. 

Sauna sucha inaczej nazywana fińską to szczególnie przystosowane pomieszczenie, które od wewnątrz wyłożone jest drzewem. Drewniane ławy ułożone kaskadowo dają możliwość użytkownikom układać się na różnej wysokości. Podstawowym sprzętem zabiegowym w saunie został piec zaopatrzony w grzałki elektryczne, które nagrzewają będące w nim skały. Są to specjalne kamienie, oddające ciepło do wnętrza sauny. Ciepłota i wilgotność w komorze sauny zależna jest od wysokości. Najniższa temperatura znajduje się zaraz nad podłogą, a największa pod stropem. Zupełnie odwrotnie sprawa przestawia się z wilgotnością, która najmniejsza znajduje się pod sufitem, natomiast najwyższa nad posadzką.

Kolejnym odmianą sauny będzie łaźnia parowa, czyli rzymska, która wywodzi się ze starych tradycji słowiańskich. Miejsce to najczęściej nie jest wykonane z drewna. Środek sauny parowej wykończone jest ceramiką. Z płytek ceramicznych są również ławy. Do wewnątrz dociągnięte są pasma, które dostarczają gorąca parę, stwarzając warunki około 100% wilgotności. Dla tak wysokiej wilgotności, człowiek znosi temperaturę w graniach 40-60° i taka jest tutaj utrzymywana. 

Ostatnim rodzajem sauny będzie sauna na podczerwień. Będzie to inna opcja dla sauny suchej, i ma z nią tylko jedną właściwość wspólną. Wykonana jest z drewna, a typowy piec zastępuje się promiennikami podczerwieni, które tworzą promieniowanie IR. 

Właściwości sauny

Główną właściwością sauny jest naprzemienne przegrzewanie i chłodzenie ciała. Toteż procedurę tą możemy podzielić na dwie fazy – wygrzewania i schładzania. Na etap ogrzewania powinno przeznaczyć się od 5 do 12 minut ale jest to odrębna kwestia każdego człowieka. Kolejno następuje etap schładzania. Niezwykle istotny oraz nieodzowny detal użytkowania sauny. Stosuje się w tym celu różnorakie sposoby: zanurzenie w beczce z chłodną wodą (poniżej 18 stopni Celsjusza), udanie się na świeże powietrze, smarowanie śniegiem i lodem oraz korzystanie z chłodnego natrysku. Żeby sauna miała maksymalne działanie fizykoterapeutyczne, w trakcie jednego seansu powinno się wykonać dwu lub trzykrotnie wyżej opisany cykl, czyli fazę nagrzewania, wychładzania i odpoczynek.

Saunowanie to rewelacyjny sposób na uwolnienie się od napięcia – zarazem fizycznego, oraz umysłowego. Rewelacyjnie oczyszcza ona ciało z toksyn, zwiększa przemianę materii, regeneruje siły po wysiłku. Wpływ sauny w połączeniu z różnymi kosmetykami wpływa na wygląd naszej skóry. Oddziaływanie sauny na ciało człowieka to tematyka wielu opracowań, warto tylko wspomnieć o jej dobroczynnym działaniu na układ krążenia, bóle mięśniowe, reumatyzm.

 Jakie możliwości saunowania oferuje Warszawa? 

 W Warszawie znajdziemy sporo miejsc, gdzie możemy pójść do sauny. Stolica ma do zaoferowania kompleksy posiadające tylko wybrane sauny bądź takie, które w swojej ofercie mają wszelkie osiągalne rozwiązania na rynku. Do wyboru mamy sauny umiejscowione w uzdrowiskach, przy basenach a także jest sposobność zarezerwowania sauny wyłącznie dla dwóch osób. Warszawa oprócz zwykłych pobytów w saunach posiada również do zaproponowania seanse saunowe, podczas których sauna masterzy jeszcze podnoszą temperaturę o parę stopni. 

  Sauny a rozprzestrzenianie się wirusa Covid

 Gdy sauny i kąpiele saunowe są tymi czynnościami, bez których nie możesz wyobrazić sobie przetrwania zimy ale masz obawy o swoje zdrowie znajdując się w niewielkich, zamkniętych miejscach z innymi ludźmi sauny do użytku domowego – producent z warszawy to wyjście idealne dla Ciebie. W dzisiejszych czasach każdy jest w stanie zamówić sobie saunę domową. Sauna domową to najczęściej sauna sucha lub na podczerwień. Można je wykonać na niewielkiej powierzchni, jako że dla pojedynczej osoby wystarczy już 1,5m2.