Koszty związane z montażem fotowoltaiki – poradnik

Fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej popularna, co roku dziesiątki tysięcy polaków stawia na tą metodę podczas modernizacji własnego domu. Jeszcze niedawno było to rozwiązanie zarezerwowane dla najbogatszych, obecnie można zobaczyć fotowoltaikę niemal na każdym budynku mieszkalnym. Prawdziwa fala na fotowoltaikę trwa i nic nie słychać o jej końcu, a odnawialne źródła energii to prawda a nie wizja przyszłości. Zwyżki cen prądu ,a także coraz bardziej korzystne cenowo źródła energii odnawialnej z rezultatem zachęcają klientów do kupna fotowoltaiki. Dziś zobaczymy ile naprawdę kosztuje fotowoltaika. Co sprawia iż panele fotowoltaiczne w tak zawrotnym tempie zyskują na popularności? Ile kosztuje ich założenie? Jak zaoszczędzić decydując się na fotowoltaikę? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w tym tekście.

Odpowiadamy, dlaczego fotowoltaika kosztuje coraz mniej

Na tą kwestię składa się kilka czynników. do spadku kosztów paneli fotowoltaicznych przyczynia się postęp technologii. Technologia fotowoltaiczna jak każdy inny rodzaj ciągle zmienia się, to daje możliwość na wytwarzanie tańszych a także wydajniejszych paneli fotowoltaicznych. 

Oprócz tego na rynku można zauważyć coraz większą konkurencję. Otwiera się coraz więcej przedsiębiorstw zajmujących się fotowoltaiką, żeby zyskać nabywców ciągle współzawodniczą ze sobą oferując coraz mniejsze ceny za panele i usługi. 

Następnym aspektem są różne dotacje, jakie możesz uzyskać kupując fotowoltaikę. Przykładem takiego działania jest program Mój prąd, który pozwala na uzyskanie dopłaty na zakup paneli fotowoltaicznych. Mój prąd gwarantuje nawet do 5000 zł bezzwrotnej dotacji na panele.

Ile kosztuje motaż paneli fotowoltaicznych?

Koszt instalacji fotowoltaiki obecnie waha się między 20 000 – 26 000 zł za około 5 kWh. Ceny bardzo szybko ulegają zmianie, ale na ich stopień oddziałuje zwłaszcza ilość i klasa osobnych modułów.

Aby policzyć cenę instalacji fotowoltaiki dla domu rodzinnego kluczowym aspektem jest wybranie mocy instalacji. Powinno się zdecydować się na inwestycję w metodę która w całości pokryje roczne zużycie energetyczne Twojego dosmostwa. Średnio wynosi ono około 4000 kWh. Jeżeli weźmiesz pod uwagę potencjalne utraty energii, jakie mogą pojawić się w czasie eksploatacji odpowiednim będzie system o mocy 5 kWh. 

Trzeba wziąć również pod lupę technologię w jakiej wyprodukowane są osobne komponenty, która wpływa na ich cenę. Technologie dostępne na rynku to głównie konstrukcje polikrystaliczne, monokrystaliczne a także amorficzne. W trakcie wyboru zobacz jaki okres gwarancji zapewnia producent oraz wydajność modułów. Zobacz też dokładnie typ inwertera oraz mikroinwerterów.

Jak polepszyć wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Aby utrzymać optymalną wydajność paneli fotowoltaicznych podczas montażu trzeba pamiętać o paru zasadach które wpłyną na ich pracę:

Panele fotowoltaiczne muszą być zwrócone w kierunku południowym, w ten sposób będą w stanie uzyskać najlepszą wydajność i wykorzystać maksymalnie czs kiedy słońce oświetla je najmocniej. Jeżeli jest to niewykonalne, zamontuj panele w kierunku zachodnim lub wschodnim.

Panele fotowoltaiczne dają najlepsze działanie gdy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli instalowanych na ziemi jak i tych na dachu.

Miej w pamięci to, aby miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej było całkowicie pozbawione cienia, uchroni cię to przed utratą ich wydajności.

Źródło informacji: https://ekover.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/