Jakie są obowiązki księgowej?

Kiedy posiadamy własną działalność gospodarczą, często będziemy potrzebować pomocy księgowej. Nie istotne czy bezpośrednio zatrudnimy w naszej firmie na umowę, czy skorzystamy z pomocy biura księgowego, tak czy inaczej, każdy przedsiębiorca będzie potrzebował księgowej. Jaki jest zakres obowiązków księgowej?

Zawód, który uważa się za niezbyt interesujący.

Wiele ludzi uważa, że zawód księgowej nie jest zbyt interesujący. Przy pierwszej styczności, może się zdawać, iż to sama dokumentacja i cyferki, które trzeba tylko wpisać do komputera albo schematycznie ze sobą dopasować. Jednak nie jest to prawda. Zawód księgowej to ciężka i skomplikowana praca, która wymaga dużej dozy skupienia oraz wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i prawa.

Jakie są obowiązki księgowej?

Zakres zadań księgowej w Gdyni jest naprawdę bardzo duży. Do tradycyjnych zleceń księgowej należy przede wszystkim:

  • zadbanie o prawidłowe rozliczenie finansowe firmy – szczególnie to dotyczące Urzędu Skarbowego i ZUSU-u.
  • Rozliczenie współpracy z klientami oraz kontrahentami firmy
  • Prowadzenie dokładnej ewidencji księgowej – zależy od tego, na podstawie czego się rozliczamy – ryczałt, księga przychodów i rozchodów lub pełna księgowość – wszystko to będzie w rękach księgowej.
  • rozliczenie podatku VAT, a także wystawianie i rozliczanie faktur
  • ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych
  • złożenie deklaracji podatkowej – wypełnienie oraz wysyłanie ich w wyznaczonym czasie do prawidłowego organu podatkowego

Co lepsze – zatrudnić indywidualną księgową czy zdecydować się na biuro księgowe?

Dużo zależy od tego, jaki typ przedsiębiorstwa a także jaki posiadamy system zarządzania. Dla osób, które są częstych delegacjach i lubią załatwiać swoje biznesy mobilnie, dużo lepszym wyjściem, jest wynajęcie biura księgowego. Kontakt z biurem możemy mieć telefonicznie, dokumentacje i faktury dostarczać na maila albo ewentualnie podwozić pod wskazany adres. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na kosztach zatrudnienia kolejnego\osobnego pracownika i na zaopatrzeniu go, w odpowiednie narzędzia do pracy. Księgowa w większych miastach jak Gdynia, Poznań czy Wrocław będzie łatwa do znalezienia, szczególnie gdy zdecydujemy się na biuro rachunkowe.