Jaka jest historia bruku i brukarstwa?

Kostka brukowa to niesamowicie popularny materiał na podjazdach, placach oraz deptakach. Są sytuacje, że układana jest również na drogach. Gdzie pojawił się pomysł na tego rodzaju podłoże i kiedy została pierwszy raz zastosowana? Czy każda kostka brukowa jest identyczna?

Bruk – co to jest?

Bruk to po prostu powierzchnia chodnika, która jest wzmocniona przy pomocy ułożonej na niej pokrywy ściśniętych kamieni lub kostek, przykładowo betonowych. Powierzchnię układa się na odpowiednim rdzeniu z tłucznia i piasku, które nie służą jedynie wyrównaniu gleby, ale też usuwają padający deszcz. Na samym początku bruk oznaczał nawierzchnię z kamienia polnego albo nieregularnych ciosów kamiennych, czyli tak zwane kocie łby, ale z czasem termin ten zaczął być wykorzystywany też w przypadku nawierzchni z kostek kamiennych czy też betonowych.

Krótka historia bruku – kiedy został wynaleziony?

Kostka brukowa istniała już w IV wieku p.n.e. w Rzymie. Bardziej zaczęła być jednak wykorzystywana dopiero w II wieku naszej ery, gdy Rzymianie zaczęli budować tamtejsze brukowane drogi wychodzące z Cesarstwa. Z końcem II w. zbudowanych było ich już spore ilości. Jakiś czas po tym wydarzeniu ulice budowane z kostki brukowej można było zobaczyć we Francji, Belgii, ale również w Egipcie.

Kostka brukowa, którą znamy jest tworzona inną techniką, gdyż w starożytności kładziona była tylko ręcznie, ewentualnie przy pomocy zwierząt. W starożytnym Rzymie, w którym zaczęła się historia bruku, tworzenie powierzchni brukowych sprawiło, że zaczęło lepiej funkcjonować miasto, było lepsze informowanie mieszkańców oraz łatwiejszy dostęp do dużej ilości miejsc, także za granicą. To samo zobaczyć możemy w dzisiejszych czasach, kiedy to ulice – najczęściej zupełnie innymi metodami tworzone, pomagają nam na co dzień.

Kostka, którą znamy dzisiaj stworzona została w XX w. przez Holendrów, których drogi o wiele częściej były podlewane i konieczne było stworzenie tworzywa, które nie będzie łamać się i pękać. Wstępnie Holendrzy kładli na utwardzonym piasku, kamienie naturalne albo wytwory z gliny. Początkowe kostki brukowe miały kształt prostopadłościanu i miały powierzchnię 10 x 20 centymetrów. Do dzisiaj betonową kostkę w takim rozmiarze nazywa się kostką holenderską. Takie kostki okazały się tanie w produkcji i wyjątkowo mocne.

Gdzie w dzisiejszych czasach układana jest kostka brukowa?

Firmy brukarskie we Wrocławiu bardzo często wynajmowane są do pracy na działkach prywatnych, w których tworzone są podjazdy, ścieżki lub balkony z kostki brukowej. Także inne miejsca w ogrodzie często potrzebują położenia bruku. W dodatku brukarstwo jest obowiązkowe podczas tworzenia parkingów, deptaków oraz placów miejskich. Wiele miejsc we Wrocławiu i innych miejscowościach posiada ułożoną kostkę brukową. Firmy brukarskie mają w swojej ofercie różne rodzaje kostki brukowej i wykorzystują je zależnie od rodzaju powierzchni i zapotrzebowania. Zazwyczaj wykorzystywane są kostki betonowe a także granitowe, ale też kamienie polne, znane również jako kocie łby, lub cegły drogowe klinkierowe. Decydując się na odpowiednią kostkę brukową warto podpytać o nią fachowca. Na pewno profesjonalną firmę brukarską znajdziemy we Wrocławiu.