Jak dobrać końcówkę do sznurka?

Sznurek to coś, co znajdziemy najczęściej w naszej garderobie w bluzach, sukienkach, spódnicach, spodniach, spodenkach i oczywiście w butach. Jednak czy używając sznurka kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jak jest on zakończony a także i dlaczego?

Z jakiego powodu stosuje się końcówki do sznurka?

Przede wszystkim z uwagi na wygodę tego rozwiązania. Nie chcielibyśmy przecież, aby w często zakładanej spódnicy, trzeba było co chwilę szukać zakończenia sznurka, by móc ją ubrać. Albo przekładania przez dziurkę w bucie sznurówek, które nie mają twardej końcówki. Zastosowanie końcówek do sznurka ma dwie elementarne zalety: przeciwdziała niszczeniu się sznurka a także poprawia wygoda noszenia ubrań czy akcesoriów, jest też świetnym dodatkiem dekoracyjnym
.

Typy końcówek

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale końcówki do sznurka, są podzielone nie tylko ze względu na materiał lecz także na zastosowanie. Dużo jest zależne od tego, gdzie będą używane, ponieważ, jak wspomniano powyżej, można je spotkać w różnych elementach naszych ubrań – w butach, plecakach, spodniach lub kurtkach. Końcówkówki zazwyczaj są metalowe lub plastikowe.

Według jakich kryteriów dopasowuje się końcówki do sznurka?

Dobranie końcówki do sznurka zależy od jego docelowego zastosowania. Są one metalowe albo plastikowe wobec tego podział jest stosunkowo łatwy:

  • plastikowe końcówki do sznurków wykorzystuje się częściej w przedmiotach dla dzieci – przede wszystkim z uwagi na ryzyko ewentualnego pogryzienia, ale też przez to, że plastik jest bardziej miękki niż metal, co redukuje zagrożenie, w przypadku ewentualnego uderzenia, np. po zamachnięciu się plecakiem.
  • metalowe końcówki są dużo częściej wykorzystywane w ciuchach męskich oraz damskich, szczególnie w tych bardziej eleganckich. Wyglądają ładniej oraz stanowią element ozdobny dla całego stroju.