Instalacje elektryczne to niezwykle złożona sieć przewodów różnych grubości sprawnie ukrytych w ścianach, sufitach czy nawet podłogach. Z jednej strony w instalacji elektrycznej niezwykle ważne są kwestie bezpieczeństwa z drugiej strony ma ona służyć użytkownikom, dlatego tak ważna jest jej praktyczność, uniwersalność, a zarazem wygoda z jej korzystania. Aby obydwa warunki były spełnione, musi być ona niezwykle dokładnie zaplanowana. Największym wyzwaniem na etapie jej projektowania jest to, że musimy wstępnie orientować się, jak będziemy urządzać poszczególne pomieszczenia w domu.
Od kilkudziesięciu lat prąd w domu jest standardem i jesteśmy do tego tak przyzwyczajeni, że nie zwracamy uwagi na działanie instalacji elektrycznej ani jej rozmieszczenie do momentu aż sami nie musimy stanąć przed wyzwaniem rozplanowania swojej instalacji. Urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych wciąż przybywa. Coraz częściej dochodzą do tego instalacje inteligentne, które za zadanie mają sterowanie kilkoma urządzeniami takimi jak kocioł, klimatyzacja, zewnętrzne rolety czy oświetleniem równocześnie.
Co wziąć pod uwagę, planując instalację elektryczną?
Planując instalację elektryczną, warto wziąć pod uwagę kilka elementów:
- oświetlenie główne,
- oświetlenie dodatkowe (np. kinkiety, lampki nocne),
- rozmieszczenie włączników,
- rozmieszczenie gniazdek,
- domofon,
- alarm,
- okablowanie multimedialne,
- domową sieć komputerową,
- automatykę
Rozmieszczenie oświetlenia głównego oraz dodatkowego, a także gniazdek i ich ilości w poszczególnych pomieszczeniach jest kluczowe dla komfortu korzystania z nich. Planując oświetlenie kuchni, należy zastanowić się, gdzie będzie znajdował się w niej tzw. blat roboczy i czy nad nim będą znajdować się szafki wiszące. Jeżeli tak warto zaplanować w nich oświetlenie ledowe, a także przemyśleć ilość dostępnych gniazdek. Urządzeń małego AGD takich jak blender, expres, toster czy wiele innych w kuchni ciągle przybywa, co w efekcie powoduje, że zaczyna brakować nam gniazdek.
Kolejnym pomieszczeniem, w którym rozmieszczenie dostępnych gniazdek jest bardzo ważne, jest łazienka. Urządzeń elektrycznych używanych w łazienkach również przybywa z każdym rokiem. Szczoteczki elektryczne, suszarka, lokówka, maszynka elektryczna – wszystkie one potrzebują dostępu do prądu.

Osób narzekających na nadmiar gniazd w domu się nie spotyka za to łatwo zauważyć tych, którzy skarżą się na ich niedobór. Zazwyczaj takiej sytuacji jesteśmy winni sobie sami, gdyż planując instalację elektryczną w nowym domu, nie zdajemy sobie sprawy jak dużo sprzętów i oświetlenia potrzebujemy.
Na etapie planowania instalacji elektrycznej warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się planowaniem instalacji elektrycznych. Doświadczeni projektanci wezmą pod uwagę wszystkie urządzenia, które używamy oraz takie, które w przyszłości mogą pojawić się w naszym domu. Instalacje elektryczne w Gdańsku oferuje wiele firm. Planując swoją, warto skorzystać z usług takiej firmy, która profesjonalnie przygotowuje projekty i posiada szerokie doświadczenie w tym zakresie.
Planując instalację elektryczną, warto przemyśleć nieco więcej obwodów, tak by w przyszłości nie musieć kuć wykończonych już ścian. Końcówkę przewodu można zatynkować a w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba będzie można z niej skorzystać bez wykonywania kosztownych przeróbek.
Dobrym pomysłem jest również wykonanie kanału instalacyjnego, który połączy wszystkie kondygnacje domu, co później umożliwi łatwą rozbudowę instalacji elektrycznej. Również w ścianach warto ukryć kilka dodatkowych rur, aby w każdej chwili można było w nich poprowadzić dodatkowe okablowanie.