Ile czasu powinno się podlewać linia kroplujacą?

Każdy właściciel ogrodu, chce żeby prezentował się on jak najbardziej okazale. Żeby osiągnąć wymarzone efekty trzeba mu poświęcić dużo czasu.

Cykliczne podcinanie krzewów i kwiatów, koszenie trawy czy podlewanie – są to czynności czasochłonne i wymagające uwagi.

Istnieją urządzenia, które pozwalają przyspieszyć pewne rzeczy i zaoszczędzić czas. Jednym z tego typu urządzeń jest linia nawadniająca. Pozwala ona sprawnie dostarczyć do ogrodu tyle wody, ile jest mu niezbędne do prawidłowego wzrostu.

Czy linia nawadniająca jest dobrą inwestycją?

Oprócz oszczędności(ą) czasu, linia nawadniająca stanowi również najefektywniejszy sposób nawadniania pod kątem zużycia wody. Nawadnianie kroplowe jest szczególnie popularne w innowacyjnych gospodarstwach. Realizuje swoją rolę zarówno przy dużych areałach, jak i przy mniejszych powierzchniach.

Linia nawadniająca poprzez dozowanie relatywnie niewielkich dawek wody pozwala zaoszczędzić nawet do 40% mniej wody w porównaniu z innymi metodami nawadniania. Woda wydzielana przez linię nawadniającą trafia do ukorzenienia roślin.

Ponadto, linia nawadniająca dzięki należycie wydzielanym dozom sprawia, że potencjalnie wykorzystywane w ogrodzie nawozy są lepiej rozprowadzane.

Żeby nawadnianie kroplowe mogło spełnić nasze zamiary trzeba je właściwie stosować. Jak długo powinno trwać nawadnianie ogrodu? To kwestia złożona.

Ile czasu powinna chodzić linia nawadniająca?

Czas pracy linii nawadniającej jest zależny od różnych czynników. Każdy ogród nieco różni się od innych, zatem każdy powinno traktować się indywidualnie.

Należy zbalansować ilość wykorzystywanej wody. Nie można przedobrzyć z częstotliwością podlewania. Szczególnie kiedy na zewnątrz nie panują trzydziestokilkustopniowe upały trzeba uważać z dawkowaniem wody. Uznaje się, że podlewanie automatycznie 1-2 razy na tydzień jest zupełnie wystarczające.

Dyskutując z specjalistami przeważnie można usłyszeć, żeby unikać podlewania w okołopołudniowym skwarze. Najlepszy czas na uruchomienie linii nawadniającej to godziny poranne. Wtedy ziemia jest jeszcze chłodna, nie ma słońca, które może wywoływać parowanie wody. Wtedy woda lepiej się wchłania.

Czas stosowania tego rodzaju linii uzależnia się też od rodzaju gleby. Jako najbardziej chłonne uznawane są gleby iłowe. Dzięki swoim cechom zapewnia ona utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci długotrwale.

Woda powinna być rozprowadzona po ogrodzie w sposób zrównoważony. Czasem warto poprosić o radę fachowców. Zapewni to dobre funkcjonowanie urządzenia.

Kto pomoże nam zmontować linię nawadniającą?

Linia nawadniająca jawi się jako skuteczny sposób dostarczania wody roślinom. Pozwala zaoszczędzić znaczne ilości tego surowca, a co za tym idzie pieniędzy. Ponadto jest to oszczędność czasu, który można wykorzystać na inne zajęcia.

Planując montaż takiej konstrukcji warto skontaktować się z fachowcami. Z pewnością pomogą nam oni prawidłowo wszystko ustawić. Ich pomoc to również wsparcie wkonfigurowaniu całego systemu.