Fotowoltaika- warunki uzyskania dofinansowania w Gdyni

W ostatnim czasie coraz częściej można spotkać się z promowaniem paneli fotowoltaicznych. Co to właściwie jest? I czemu są takie popularne? Panele fotowoltaiczne wbrew pozorom nie są skomplikowanym urządzeniem. Krótko mówiąc ich najważniejszym zadaniem jest przekształcanie energii słonecznej na elektryczną. Ponadto w przypadku nadwyżki energii jest możliwość wysłania jej do  elektrowni. Dlatego coraz więcej posiadaczy budynków jednorodzinnych, a także przedsiębiorców decyduje się na ich zainstalowanie, mając nadzieję na duże obniżenie opłat za prąd. Dodatkowym uwarunkowaniem napędzającym popyt na fotowoltaikę są programy oferujące dotacje na ich zakup. 

Minusy i zalety paneli słonecznych

Przed decyzją o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych należy przeanalizować wszystkie plusy i minusy, a także przemyśleć, czy posiadamy ku temu właściwe uwarunkowania. Nie można zapomnieć, że panele powinny być instalowane w miejscu słonecznym, warto unikać miejsc zacienionych.
Pierwszym i ważnym plusem paneli fotowoltaicznych jest niewątpliwie to, że jest to przyjazne środowisku źródło mocy. Posiadając własne panele na pewno uzyskujemy pewnego rodzaju niezależność od rosnących cen za prąd,  co więcej energia słoneczna jest odnawialna co pozwala mieć pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez limitów. Oczywiste jest, iż w sezonie letnim produkcja prądu wzrośnie, niż w zimą, dlatego w sytuacji wyprodukowania nadwyżki energii elektrycznej można przekazać do elektrowni, aby następnie odebrać go w czasie zmniejszonego natężenia światła.  Na pewno zwiększona popularność paneli wynika z programów dofinansowujących ich montaż. Jak widać fotowoltaika ma wiele plusów, a jakie są jej minusy?
Niewątpliwie ich koszt. Pomimo ulg w podatkach i dotacji nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, wytwarzanie energii zależna jest od  ilości dni słonecznych, a w Polsce niestety nie jest ich zbyt wiele. Na pewno o panelach fotowoltaicznych można powiedzieć jedno- mają one więcej plusów, niż minusów dlatego należy rozważyć ich zainstalowanie jeżeli tylko posiadamy takie możliwości. 

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o zainwestowaniu w panele fotowoltaiczne, warto zastanowić się jaki sprzęt wybrać? Przed kupnem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać odpowiedniej, ponieważ panele słoneczne są z pewnością zakupem na lata. Ważne, aby były trwałe i odpowiedniej jakości, duże znaczenie ma odporność na niesprzyjającą pogodę. Są to czynniki, które przemawiają za nie oszczędzaniem na zakupie fotowoltaiki. Warto zainwestować więcej gotówki, aby mieć pewność, że nie będą sprawiały kłopotów już po kilku latach czy nawet miesiącach. Duży wpływ na ich wytrzymałość mają nie tylko materiały z jakich są wykonane, ale także poprawny ich montaż. Nieodpowiednio zamontowane panele przyczyniają się do awarii, nawet jeżeli jakość ich wykonania jest doskonała.  

Dotacje paneli słonecznych w Gdyni

Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia jest miastem, które posiada jeden z wyższych wskaźników nasłonecznienia w Polsce, co ma wpływ na wytworzenie większych ilości energii elektrycznej. Dlatego szczególnie tam warto zainwestować w to źródło energii. W Gdyni już od 2016 roku funkcjonują dotacje miejskie na zakup paneli fotowoltaicznych. Można tutaj otrzymać zwrot nawet 25procent wartości inwestycji. W 2021 r. program Mój Prąd 3.0 umożliwia nawet 3000 zł dofinansowania do tej inwestycji. popularność jest tak duża, że z pewnością nie każdy da radę z niego skorzystać. Ponadto istnieje również możliwość otrzymania pieniędzy z programu Czyste Powietrze, i tutaj wysokość dofinansowania jest znacznie wyższa, bo wynosi 5000 zł. Ci, nie dostaną środków w ramach żadnego z programów mogą wziąć nowo uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na korzystnych zasadach. 
Źródło: Sollab – montaż fotowoltaiki w Gdyni