Dzikie zwierzęta a ogród – jak można go zabezpieczyć?

W naszym kraju wprowadzone zostały okresy polowań na zwierzęta. W ustawie „Prawo łowieckie” i w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych ustalono sposób finansowego zadośćuczynienia w wypadku zniszczeń które zostały dokonane przez dzikie zwierzęta. Czy można jednak ochronić swoją posesję przed nimi

Nie zapominaj o zabezpieczeniu terenu

Ogrodzenie betonowe w Wielkopolsce jest najpopularniejszą metodą na ogrodzenie upraw. Zadbaj też o betonową podmurówkę która będzie utrudniać podkop. Jaka powinna być wysokość takiego płotu? Warto, aby wysokość płotu wynosiła nawet dwa metry. Gdy płot będzie niższy to przykładowo skoczna sarna przeskoczy je. Pamiętaj takżę aby druty były bardzo gęsto rozstawione, ponieważ w innym wypadku malutki zając dostanie się do ogródka. Natomiast dzik może zniszczyć ogrodzenie. Jeśli się ich boisz to warto pomyśleć nad zakupem elektronicznej pastuchy. W jaki sposób one działają? Elektroniczne pastuchy wytwarzają pole magnetyczne, które zwierzę wyczuwa i trzyma się z daleka.

Jak można chronić drzewa ogrodowe?

Bez wątpienia takie zwierzęta jak sarna bądź jeleń lubią korę z drzew. W związku z tym warto je chronić używając do tego:

– matę słomianą albo wiklinową,

– osłonkę perforowaną dookoła drzewka,

– plastikową tubę,

– wielokolorowe wstęgi na gałązkach.

Często także zagrożenie przyfruwa z powietrza. Ptaki chętnie odżywiają się owocami i wydziobują nasiona. Jak się przed tym ustrzec? Postaw strachy na wróble.