Do czego potrzebna jest nam pompa ciepła?

Pompy ciepła są coraz to bardziej popularne. Ma na to wpływrozwój technologii czy też przystępna cena całej instalacji. Pamiętaj też aby kupować produkty wysokiej jakości takie jak pompy ciepła pomorskie panasonic.

Do czego potrzebna jest nam pompa ciepła?

Pompy ciepła są jedną z bardziej nowoczesnych technologii ogrzewania pomieszczeń. To również ekologiczne rozwiązanie. Pompa ciepła jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, który czerpie energię znajdującą się w ziemi, powietrzu i wodzie. Efektywność i działanie pompy ciepła jest uzależnione od dokładnego wyboru źródła ciepła.

Pompa ciepła – działanie

Działanie pompy opiera się na stałych przemianach fizycznych czyli sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu oraz skraplaniu, co umożliwia transport ciepła z miejsca jego pozyskania do odbiornika który jest położony powyżej. Można powiedzieć, że sposób jej działania przypomina działanie lodówki lub klimatyzacji w samochodzie. Wymiennik ciepła z reguły jest w posiadaniu czynnika roboczego, który się odparowuje, przy czym odbiera ciepło z dolnego źródła. Wcześniej wspomniana para jest zasysana i sprężona, co podnosi jej temperaturę. W takiej formie trafia do skraplacza, a tam ciepły i sprężony czynnik się rozpręża oraz od razu ulega schłodzeniu oddając ciepło do docelowego wykorzystania. Pompa ciepła jest zasilana sprężarką z silnikiem elektrycznym.

Poznaj rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła można rozróżnić na podstawie sposobu pozyskiwania oraz przekazywania energii.

  • solanka – ciepło w tym wypadku pozyskuje się z gruntu, z pomocą wymiennika który zawiera roztwór glikolu.

  • woda ciepło jest pozyskiwane z wody.
  • Parownik ogrzewa się za pomocą wody, z kolei skraplacz oddaje ciepło również do wody która zasila instalację centralnego ogrzewania.
  • powietrze/woda – w tym wypadku ciepło pozyskuje się z powietrza. Parownik jest ogrzewany powietrzem, natomiast skraplacz oddaje ciepło do wodnej instalacji która zasila centralne ogrzewanie.
  • powietrze/powietrze – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane za pomocą powietrza, natomiast ciepło ze skraplacza przekazuje się do pomieszczeń przy pomocy wentylatora.
  • woda/powietrze – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane z wody, a do pomieszczeń przekazuje się je poprzez ciepły nadmuch.