Czym zyskują sympatię Polaków drewniane domy skandynawskie? Województwo Pomorskie – idealne dla domów drewnianych?

Coraz częściej w polskiej architekturze można spotkać domy z drewna. O ile tego rodzaju budowle znalazły swoich zwolenników w innych krajach już w przeszłości, o tyle w Polsce nadal stanowią nowość.

W Polsce od dekad stawia się na domy murowane. Drewno przez lata było uważane za materiał o niskiej wytrzymałości. Ostatnimi czasy trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Plusy mieszkania w domu drewnianym

Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie na dalekiej północy znalazły one wykorzystanie na szerszą skalę. Są to terytoria mocno zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o podstawowy materiał.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami cieplnymi. Jest to materiał, które pozwala utrzymać ciepło w mieszkaniu w zimie. Natomiast w lecie panuje tam kojący chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest także znacznie krótsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego oddziaływanie mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych możliwa jest nawet w zimie. Szacunkowy czas takiej budowy to zaledwie kwartał.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są wyraźnie tańsze od tradycyjnych budynków mieszkalnych wystepujących w Polsce.
Są one też bardziej przyjazne środowisku. Drewno jest surowcem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto pozwala na dostosowywanie poziomu pobieranej przez dom energii.

W jaki sposób dbać i konserwować drewniane domy?

Podstawową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być trwała i odporna na zjawiska pogodowe. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Poza tym trzeba uchronić dom przed pojawieniem się pasożytów.

Wszystkie te działania polegają na używanu właściwych detergentów. Bejce i oleje mają za zadanie chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na działanie promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg prac uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na lepszą kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to również ochrona przed wszelkiej maści szkodnikami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni korzystać z uroków domów szkieletowych, warto zadbać o dobrą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, zatłoczonych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z odludziem. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego rozgardiaszu na suburbia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Województwo Pomorskie – ziemia obiecana dla drewnianych domów?

Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom dostępności drewna w danym rejonie wpływa na cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, ze względu na obfite zalesienie jawi się jako producent taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Uwzględniając skalę – dopowiednia szerokość geograficzna może zapewnić pewne oszczędności.

Kolejną istotną kwestią jest projekt i budowa zaplanowanego domu. Na rynku jest dosyć sporo firm, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką inwestycję warto porozmawiać z przedstawicielami tego typu podmiotów. Fachowiec pomoże nam w określeniu wymogów, które musi spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz budżecie.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do końca. Ludzie obracający się w tej branży posiadają często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie materiałów lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W rzeczywistości większość pracy wykonuje delegowany przez nas specjalista. Organizuje on ekipę remontową oraz niezbędny sprzęt i materiały.