Czym się kierować budując przydomową oczyszczalnie ścieków?

Coraz więcej ludzi stara się uniezależnić od systemu. Turbulencje z ostatnich kilkunastu miesięcy powodują, że coraz częściej ludzie myślą o stworzeniu sobie przestrzeni, w której bedą całkowicie niezależni. W obliczu wiszących nad głowami kryzysów ekonomicznych są to rozwiązania, które za jakiś czas mogą decydować nawet o przetrwaniu.

Przy domach buduje się instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, spiżarne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Skupmy się na ostatniej pozycji – o czym trzeba pamiętać budując takową?

Bezpieczeństwo i ekologia – przydomowa oczyszczalnia ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków pod kątem wygody jest doskonałą alternatywą dla szamba. Gospodarstwa domowe wytwarzają duże ilości różnych nieczystości – ich gromadzenie i utylizacja potrafią potrzebować sporych nakładów pracy. Jednak osobista oczyszczalnia ścieków położona przy domu jest rozwiązaniem tego problemu.

Co więcej takie oczyszczalnie są tanie w użytkowaniu. Ich koszt potrafi szybko odzyskać włożone w budowę pieniądze i w dłuższej perspektywie pozwolić na oszczędności przekraczające wydatki.

Takie instalacje przyczyniają się też do ochrony środowiska. Oczyszczoną wodę można wykorzystać ponownie, choćby nawadniając rośliny w ogrodzie. Nieczystości, które podlegają czyszczeniu mogą z powodzeniem pełnić rolę naturalnego nawozu.

Co przed budową oczyszczalni ścieków?

Możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być uzależniona od posiadania odpowiedniego zezwolenia. Przed rozpoczęciem prac powinno się zweryfikować ten temat i w razie potrzeby zorganizować wszystkie wymagane dokumenty.

Działka, na której ma powstać oczyszczalnia musi posiadać sprawne przyłącza wodno-kanalizacyjne w Warszawie. Pozwoli to na przepompowywanie ścieków z rur do właściwego zbiornika. Do sprawdzenia czy przyłącza wodno-kanalizacyjne funkcjnują prawidłowo należy wezwać fachowca, który oceni ich stan.

Kiedy jest najlepszy czas na stawianie oczyszczalni ścieków przy domu?

Omawiana instalacja wymaga głębokiego dołu, w którym może być umiesczony zbiornik na ścieki. Wobec tego najlepiej jest prowadzić roboty w czasie wiosenno-letnim, gdzie grunt jest rozmarznięta(y).

Ważny jest dokładny projekt. Dotyczy to nie tylko kwestii konstrukcyjnych, ale też innych towarzyszących czynników. Warto je skonfrontować ze zdaniem ekspertów.