Czym jest metalizacja natryskowa?

Rdza niesie z sobą negatywne skutki dla elementów stalowych. Wpływa ona na trwałość takich elementów. Jest to kłopot, z którym od lat zmagają się budowniczy.

Wilgoć połączona z procesem utleniania jest powodem pojawiania się rdzy. Wobec tego, uwzględniając różne warunki pogodowe, w których znajdują się stalowe elementy, zaczęto wykorzystywać ochronę antykorozyjną.

Ogrom przemysłu stalowego i jego {duży|spory| wpływ na gospodarkę, wygenerował popyt na firmy zajmujące się tego typu ochroną. Jedną z flagowych usług oferowanych przez tego typu firmy jest metalizacja natryskowa. Na czym polega ten proces?

Ochrona antykorozyjna – metalizacja natryskowa wiodącym rozwiązaniem

Metalizacja natryskowa jest metodą zabezpieczenia konstrukcji stalowych przed wpływem wilgoci. To właśnie wilgoć połączona z tlenem w znacznej mierze determinuje powstawanie rdzy.

Jest to jedna z najbardziej nowatorskich technik zabezpieczających. Jest też niesamowicie skuteczna. Naniesienie właściwej warstwy preparatu pod należytym ciśnieniem pozwala utrzymać efekt przez długi czas.

Sam proces, jakim jest metalizacja natryskowa bazuje na nakładaniu przy użyciu natrysku rozgrzanego do temperatury topnienia metalu na elementy stalowe. Przeważnie jako materiał antykorozyjny stosuje się cynk. W wyniku połączenia materiałów, powstaje równa powłoka, która należycie chroni materiał przed korozją.

Rodzaje metalizacje natryskowej

Można spotkać różne rodzaje metalizacji natryskowej. Jej klasyfikacja może mieć miejsce z uwzględnieniem różnych parametrów.

Jedną z podstawowych linii podziału jest rodzaj stosowanego ciepła. Metalizacja natryskowa jest dziedziną, która stale się rozwija dostarczając coraz nowszych i lepszych rozwiązań.

Do najczęściej używanych rodzajów metalizacji natryskowej zaliczyć można:

  • Natryskiwanie płomieniowe – w rezultacie spalania gazu z drutu lub proszku powstaje rozpylany materiał nanoszony na metal
  • Natryskiwanie łukowe – stosuje łuk elektryczny. Odbywa się w wyższej temperaturze niż natryskiwanie płomieniowe.
  • Natryskiwanie plazmowe – w tym wariancie materiałem cieplnym jest gaz plazmotwórczy. Temperatura jest tak duża, że daje możliwość spalenia niemal każdego rodzaju metalu.
  • Natryskiwanie naddźwiękowe – jedna z najnowszych form metalizacji natryskowej. Jest to znacznie ulepszona wersja natryskiwanie płomieniowego

Warto też dodać, że ciągle prowadzone są badania nam nowymi technikami. Ich zadaniem jest nadanie jeszcze większej ochrony antykorozyjnej konstrukcjom stalowym.

Zabezpieczenie elementów stalowych? Lepiej wezwij specjalistów

By skutecznie zabezpieczyć elementy stalowe przed rdzą, najlepiej zaangażować do tego fachowców. Przede wszystkim, metalizacja natryskowa wymaga odpowiedniego sprzętu.

Ponadto, wiedza teoretyczna i praktyczna. Laik, próbując we własnym zakresie realizować metalizację natryskową może spowodować więcej strat niż plusów.

Firm zajmujących się metalizacją natryskową najlepiej szukać w sieci, gdzie od jakiegoś czasu przenosi się większość reklamodawców. Można też znaleźć opinie i dokładne opisy ofert poszczególnych firm.