Czym charakteryzuje się zawód groomera?

Jednym z nowopowstałych zawodów, który w ostatnim czasie zdobywa popularność jest praca psiego fryzjera. Do spółki z rosnącą świadomością dotyczącą pielęgnacji nad zwierzętami powstaje coraz więcej salonów oferujących zabiegi kosmetyczne dla czworonogów.

Groomer Bytom to zajęcie przeznaczone głównie dla miłośników zwierząt. Dotychczas fani zwierzaków mogli spełniać swoje zamiłowania w weterynarii. Groomer stanowi opcję dla wszystkich, którzy nie chcą przechodzić przez trudne studia.

Czym konkretnie zajmuje się groomer? Jakie cechy mogą być pomocne w tym zawodzie? Co trzeba zrobić by zostać psim fryzjerem?

Kim jest groomer?

Choć powszechnie groomer przedstawiany jest jako psi fryzjer, nie jest to pełna prawda o tym zawodzie. Groomer nie obcina tylko psów, ale również koty.

Ponadto praca groomera nie ogranicza się tylko do strzyżenia. Realizuje on także inne zabiegi pielęgnacyjne – przycina paznokcie, czyści trudno dostępne miejsca i przygotowuje czworonogi do różnego rodzaju pokazów.

Innym z zadań groomera jest skrupulatna dezynfekcja i dezynsekcja zwierzęcia. Wszelkie robactwo musi zostać usunięte z ciała pupila. Praca nad tym zagadnieniem pozwala wyeliminować zagrożenie wystąpienia różnych chorób, przenoszonych przez insekty.

Żeby efektywnie wykonywać swoją pracę groomer powinien dysponować należytym wyposażeniem. Niezbędne jest osobne pomieszczenie do zabiegów odkażających.

Groomer funkcjonuje również w otoczeniu, w którym ma styczność różne bakterie i wirusy. Jego zdaniem jest bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co za tym idzie, jest on zobowiązany do cyklicznego odkażania swojego miejsca pracy i narzędzi, które stosuje.

Jakie cechy charakteru sprzyjają pracy groomera?

Bez cienia wątpliwości zawód groomera nie jest przeznaczony dla wszystkich. By sprawdzić się w tym zajęciu warto prezentować zestaw pewnych cech.

Przede wszystkim groomerem nie zostanie osoba, która nie lubi czworonogów. Odpowiednie podejście to w tej aktywności bardzo dużo. Przeważnie zwierzęta buntują się gdy mowa o zabiegach kosmetycznych.

Groomer powinien w związku z tym być w stanie do zapanowania nad czasem niesfornymi zwierzakami. Mocno pożądaną cechą jest tu cierpliwość.

Psiemy fryzjerowi przydatna jest również kreatywność – pozwala ona nie tylko poradzić sobie z charakterem psa czy kota. Jest to też element, który pozwala gustownie wystylizować zwierzę i przygotować je do wystaw lub codziennej, eleganckiej prezencji.

Groomer – jak sięgnąć po ten zawód?

Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą ze zwierzętami, warto rozważyć kurs groomerski. Graduacja kilkudziesięciu godzinnego kursu uprawnia jego absolwentów do podjęcia pracy w zawodzie groomera.

W trakcie kursu uczestnik zdobywa informację na temat pielęgnacji zwierząt od strony teoretycznej i praktycznej. Poznawane są typy sierści, uczeń zgłębia też wiedzę z zakresu trymowania i mycia czworonogów.

Całość kursu wieńczona jest egzaminem, który składa się z dwóch części. Część teoretyczna zawiera zestaw pytań, sprawdzających ogół wiedzy o zwierzętach i groomingu. W części praktycznej, przyszły groomer, przygotowuje fryzurę wskazanemu zwierzęciu pod opieką egzaminatora – wykwalifikowanego groomera.