Co wiedzieć o skupie złomu?

Punkt skupu złomu jest miejscem, gdzie można pozbyć się niepotrzebnych, zalegających rzeczy a dodatkowo zdobyć trochę pieniędzy. Poza tym na niektórych złomowiskach, można także zakupić używane części do samochodów. Taki skup złomu znajduje się np. w miejscowości Lubartów. Oddawanie niepotrzebnych przedmiotów na skup przyczynia się do troski o środowisko naturalne. Dlatego coraz więcej osób postanawia zawieźć zalegające metale na skup, nawet jeżeli jest on oddalony o kilka kilometrów. Mimo wszystko nie każdy do końca wie jakie surowce można oddać do takiego punktu. Czy skup przyjmie wszystkie metale? Mało kto wie, że takie rzeczy należy wcześniej odpowiednio przygotować poprzez ich oczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie przyjmie aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych folią. Dlaczego? Dlatego, że takie surowce nie mogą zostać poddane recyclingowi. Pomimo tego warto włożyć odrobinę wysiłku, odpowiednio przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i zarobić trochę pieniędzy. 

Czym jest złom?

Często nie wiemy, ile zbędnych metalowych rzeczy zalega nam w domu, a można sprzedać je z zyskiem. Czym jest złom? Najogólniej mówiąc są to wszelkiego rodzaju odpady nie nadające się do użytku wykonane z metali i ich stopów, które jednocześnie mogą zostać przetworzone. Takie bezwartościowe przedmioty mogą zostać stopione i uzyskany z nich metal ponownie wykorzystany. Co dokładnie można oddawać na takim skupie? Najczęściej sprzedawane przedmioty to np.: części samochodowe, wszelkiego typu blachy, puszki po napojach, zbrojenia uzyskane z rozbiórek, oraz metalowe odpady produkcyjne czy budowlane. 

Jakie metale są najchętniej przyjmowane przez skupy?

To, ile zarobimy sprzedając metale do skupu zależy przede wszystkim od tego, jaki to jest metal. Co prawda skupy przyjmują wszystkie metale, ale część z nich jest droga, a część tania. Najpopularniejsze, a zarazem najczęściej oddawane metale to stal, żeliwo i aluminium. Minusem jest to, że ich cena nie jest zbyt wysoka. Można otrzymać od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Mimo to, warto je sprzedawać, ponieważ są łatwo dostępne. Szacuje się, że zbierając metalowe odpady w domu można zyskać nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zarobić najwięcej? Zdecydowanie najwięcej kosztują metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz oraz miedź. Ich ceny wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że są to metale przewodzące ciepło. Kolejną ich zaletą jest bez wątpienia to, że podczas recyclingu praktycznie nie ma strat surowca. Ponadto koszty wydobycia takich metali są znacznie wyższe od kosztów recyclingu. 

O czym należy pamiętać sprzedając metalowe przedmioty na skupie?   

Przed zawiezieniem metalowych odpadów na złom warto pamiętać o kilku regułach. Nade wszystko takie przedmioty powinny być wcześniej odpowiednio przygotowane, aby cały proces sprzedaży przebiegał sprawnie i bez zakłóceń. Przede wszystkim takie rzeczy muszą być wyczyszczone ze zbędnych odpadów jak papier, folia, szkło. Kolejną istotną kwestią jest odpowiednia segregacja. Przed udaniem się na złom należy osobno zgromadzić stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Na pewno jest to bardziej opłacalne dla osoby, która to sprzedaje. Kiedy jakaś rzecz składa się z kilku metali będzie on zważony i kupiony w cenie żelaza, nawet jeśli są tam elementy z drogiej miedzi, czy cyny. 

Czy samochody także można sprzedawać na złomie? 

Sporo skupów, które mają taką możliwość skupuje także niepotrzebne, zniszczone auta. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i pojedynczych części. Zazwyczaj jest to jedyna możliwość na legalne pozbycie się auta nadającego się tylko do kasacji. Jakiś czas temu aby oddać taki pojazd na złom trzeba zapłacić opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Teraz wycofano się z niej i na sprzedaniu szrota można nawet zyskać. 

Czy naprawdę wszystkie metalowe rzeczy można sprzedać na skupie?

Coraz więcej osób oddaje zbędne, metalowe rzeczy na złom. Takie miejsca często przyjmują niemalże wszystko, ale są pewne wyjątki. Jakie dokładnie? W skupach złomu na pewno nie sprzedamy monet będących aktualnie w obrocie. Następną rzeczą, której nie da się legalnie spieniężyć na złomie są znaki drogowe, co raczej jest oczywiste. Na pewno taki skup nie może przyjmować również torów kolejowych lub tramwajowych, także w sytuacji kiedy możemy udowodnić, że posiadamy je legalnie. Mimo wszystko opłaca się czasami zrobić w domu czy piwnicy dokładne porządki i bezwartościowe, metalowe przedmioty oddać na złomowisko. Jest to na pewno bardziej korzystna opcja niż wyrzucanie ich do śmieci. Ważne jest to, że oprócz zarobku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy przedmiot zyska drugie życie.

Jak otworzyć skup złomu?

Skupy złomu są bardzo popularne, w związku z tym coraz więcej osób je otwiera. Na pewno należy posiadać odpowiednie miejsce, gdzie można składować tego typu odpady. Aby założyć taką działalność trzeba zdobyć właściwe pozwolenie z gminy na terenie której będzie się znajdowało złomowisko. Jeżeli przyszły przedsiębiorca ma aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.