Co to jest pellet? Pochodzenie i zastosowanie paliwa

Dużo jest ludzi starej daty, którzy cenią sobie ciepło w domu dzięki ogrzewaniu drewnem lub węglem w kominku. są również inne formy zachowania ciepła w domu, jak między innymi ogrzewanie gazowe. W niedalekiej przeszłości pojawiły się jednak innowacyjne sposoby z tym związane. Świat rozwija się i wielu zaczyna stawiać na ekologię broniąc w tym sposobem ziemię najlepiej, jak tylko potrafi. Z racji tej dużo chętniej nabywane są kotły na pelet oraz oczywiście sam pelet.

Mamy tu do czynienia z typem paliwa grzewczego, który jest w formie grudek. Ma postać typowego walca, a także jest nieduży, w brązowym kolorze. Pochodzi z odpadów rolnych, biomasy, które bez przeszkód poddają się rozkładowi. Obliczy pelletu da sięwymienić kilka, oczywiście muszą być one wolne od różnych zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych:

  • Pellet drzewny z części drzew, kory, patyków
  • Pellet agro z składników naturalnych jak słona czy rośliny

To też da się podzielić na dwie grupy. Pierwsza to funkcja w gospodarstwie domowym, resztki z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.

Druga zaś to pellet przemysłowy, dzięki któremu można ocieplać budynki, używa się w przemyśle.

Dlaczego produkt jest tak popularny

Do tej pory ludzie zazwyczaj płacili dosyć wysoką cenę za to, by ogrzać swój dach nad głową. Wyjazd do lasu po drzewo, oszacowanie na metry i koszt rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również nie jest inaczej. Koszt za tonę to kwota rzędu kilkuset złotych.

Z paliwem jest całkowicie odmiennie. Zazwyczaj nabywakupujesię go w niemałych torbach pakowanych po kilkanaście kilogramów. Można go używać dość długi czas, a dodatkowo nie mamy problemów z transportem go do domu, co już jest pierwszym argumentem przemawiającym za pelletem.

Coraz bardziej liczne grono podejmuje decyzję o wymianie kotła i zamianę na pellet głównie z czterech prostych powodów.

  1. Przede wszystkim chodzi tu o ekologię. Żaden człowiek nie chce, by z jego komina wydobywał się ciemny dym. Ten twór to paliwo nieprawdopodobnie czyste. Na skutek chemosyntezy nie wydziela się bezbarwny i bezwonny gaz ani żadne mieszaniny smolne, więc nie ma mowy o jakimkolwiek zanieczyszczaniu biosfery.
  2. Ważne jest też to, że nie produkuje on sporej sumy popiołu, jak to jest w wypadku innych wariantów ogrzewania.
  3. Jako, że nie generuje on prochu, czy brudu to kocioł jest bardzo prosty w sterylizacji, a w gruncie rzeczy da się to załatwić nawet raz na parę dób.
  4. Końcowym argumentem jest dość dobra kwota. Bez wątpienia zależne jest to od poziomu, ale kontrastując to z drewnem czy węglem wydaje się to o wiele bardziej opłacalne.

W jaki sposób tworzy się pellet?

Dużo zależy od tego, jakiktóry materiał mamy. W każdym razie początek wygląda tu tak samo, ponieważ na samym starcie jest potrzeba zdrobienia go na niewielkie części, co jest przygotowaniem do dalszej przeróbki. Może być wymóg pozbycia się wilgoci.

Potem mamy styczność z rozdrobnieniem, rozpłaszczeniem, a następnie przystąpić można do końcowego ruchu, którym jest już proces formowania. Tutaj zostaje mu przyznana konkretna forma, a więc jest to przeważnie wspomnianyrzeczony walec małych wymiarów. Produkt następnie chłodzi się, umieszcza w opakowanie i dostarcza do magazynów.

Od czego zależy koszt pelletu?

Paliwo wysokiej wartości nie może być tanie. Najbardziej istotnym elementem, który musi posiadać to atest, który każda działalność wydaje sprawdzając uprzednio pellet pod kątem jego wartości handlowej, genezy i innych zalet. Wskazówką dla nabywającego musi być tutaj istnienie loga producenta. Wówczas nie mamy wątpliwości, że pellet jest bezpieczny dla nas, dla otoczenia i ma klasowe cechy.

Jak jednak taki atest to paliwo może uzyskać? Twórca powinien przesłać próbki do atelier, gdzie podlega badaniom. Po ich ocenie, a także pozytywnej kontroli linii fabrycznej każdy produkt dostajeotrzymujeindywidualny numer certyfikatu.

Podane powyżej racje oddziałują na to, jaką rangę otrzyma konkretny pellet. Oznacza się go w megadżulach na kilogram i oblicza za tonę. Im mniej megadżuli, tym klasa jest niższa. U nas wyodrębnia się 3 klasy:

  • Niska klasa, ok. 13 MJ/kg – od 500 do 600 złotych za tysiąc kilogramów
  • Średnia klasa, ok. 17 MJ/kg – od 700 do 800 złotych za tonę
  • Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg – od tysiąca złotych za tonę

Który pellet wybrać

Bez wątpienia dobór pelletu zależy tylko i wyłącznie od kupującego, od jego możliwości pieniężnych. Mogąc jednak wybrać ten najlepszy, zdecydowanie poleca się pellet drzewny. Wydaje się to być najlepszą wyborem dla tradycyjnych metod ogrzewania, jest tym najbardziej efektywnym, którego ważność wynosi więcej niż 18 MJ/kg. Przede wszystkim posiada on mniej zawilgocenia niż zwykłe drzewo. Można go wytworzyć z wielu gatunków drzewostanu. Tutaj można to podzielić na szpilkowy, a także liściasty. Lepszymi zaletami cechuje się jednak pellet z drzew rodzaju iglastego, ponieważ z uwagi na swój skład będzie łatwopalny. Ma większą siłę. zazwyczaj byt żywicy ma spory wpływ na zalety energetyczne.

W obecnych czasach, kiedy mamy kryzys powiązany z paliwami gazowymi to dlatego produkt powinien być zauważony wszędzie i dominować w świecie ciepłownictwa.