Co to jest pelet i jakie ma właściwości?

Prawo które reguluje ogrzewanie umieszcza większe ograniczenia.Ograniczają one chęć sprzedaży niskiej jakości kotłów a także nieekologicznych paliw. To jest właśnie powód, dla którego w kilku ostatnich latach piece na pellet zyskały popularność. Ten rodzaj paliwa ma również dużą wydajność.

Z czego produkuje się pelet?

Pelet jest paliwem pod postacią granulatu w kształcie sprasowanych wałków o wielkości 6-8 mm i maksymalnej długości 30 mm. Pelet jest produkowany z biomasy, czyli pozostałości z produkcji leśne które zostały sprasowane z użyciem wysokiego ciśnienia. Możemy wyróżnić kilka typów:

pelet drzewny produkowany przy użyciu trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
pelet agro który jest produkowany z słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
pelet który jest produkowany z łusek słonecznika;
pelet produkowany z innych odpadów.

Aczkolwiek pod względem przeznaczenia można go podzielić na dwie grupy. Pelet przemysłowy który wykonywany jest między innymi ze słomy. Z jego pomocą ogrzewa się budynki użyteczności publicznej a także przemysłowe. Pelet który jest stosowany w domach jest przeważnie drzewny. Wytwarza się go z resztek które pochodzą z tartaków, stolarni a także zakładów drzewnych. Pamiętaj że muszą one jednak być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń zarówno chemicznych czy też mineralnych.

Pelet a jego ekologiczność

Pelet jest to bardzo wydajne paliwo, ponieważ jego wartość
energetyczna to 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu 0,5%. Natomiast kaloryczność dwóch kilogramów peletu jest odpowiednikiem jednego litra oleju opałowego. Niemniej jednak pamiętajmy że wszystko zależy także od kotła na pelet czy też dostawcy paliwa. Zalecane jest stosowanie pelet certyfikowany, na przykład DIN PLUS lub EN PLUS o bardzo dużej od profesjonalnego sprzedawcy. Pelet który posiada certyfikat musi być w posiadaniu odpowiedniego oznaczenia. Do komercyjnych zastosowań a także domowych według standardu EN PLUS stosuje się:

klasę właściwości A1 – jest to bezsprzecznie najwyższa jakość pelet który jest w posiadania wysokich parametrów spalania i bardzo niskiej ilości popiołu i azotu.
klasę właściwości A2 – ten pelet stosowany w większych instalacjach;
klasę właściwości B – pelet, który tworzy się z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego.