Zdarza się, że w najmniej spodziewanym momencie dopada nas ogromny ból. Jeśli jest to ból, którego pochodzenie jest nam znane, ponieważ np. mamy jakiś uraz który wystąpił niedawno albo skurcz mięśni po dużym wysiłku fizycznym wówczas nie mamy się czego bać. Ale jeśli ból wystąpił z niewiadomej przyczyny, bez znaczenia gdzie występuje, trzeba to sprawdzić. Szczególnie jeżeli jest to ból głowy lub kręgosłupa. Te drugie, są nazywane “chorobą stulecia”, z powodu tego, iż prędzej czy później będą dotyczyły zdecydowanej części społeczeństwa. Jak się zachować w momencie, w którym nieoczekiwanie dopadnie nas ból w kręgosłupie?
Przyczyny bólu kręgosłupa
Każdy ból ma swoją przyczynę, którą należy rozpoznać, aby wdrożyć {odpowiednie|prawidłowe|kluczowe| środki zapobiegawcze lub leczenie. Najczęstszymi przyczynami, poprzez które czujemy ból w kręgosłupie to:
ciągły stres
u Pań – jeśli zbyt często chodzą na szpilkach
zwiększenie się masy ciała
siedzący tryb życia
nieprawidłowo postawa ciała
uraz w wyniku przebytego wypadku
starość
Przyczyn jest bardzo dużo oraz w zależności od miejsca ich występowania, trzeba wyeliminować czynnik, powodujący dyskomfort. Jeśli np. jest to nadwaga lub otyłość, konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej diety i utrata masy ciała. Trudniej jest, w momencie, w którym żaden z przedstawionych wyżej czynników nie występuje a pacjent przez cały czas skarży się na ciągły ból. Możemy skarżyć się na bóle kręgosłupa w różnych jego odcinkach:
lędźwiowym
krzyżowym
szyjnym
piersiowym
Co zrobić w momencie, w którym, ból nas nie opuszcza?
Musimy najszybciej jak to możliwe pójść do fachowca i ustalić co dzieję się z naszym kręgosłupem. Lekarz przeprowadzi najlepsze badanie, które ułatwia diagnostykę urazów i schorzeń – rezonans kręgosłupa. Dzięki temu badaniu, jest możliwość bezpośrednio zobaczyć wszystkie kręgi i trzony w każdym odcinku, a także daje możliwość zobaczenia rdzenia kręgowego. Po zapoznaniu się z wynikami badań specjalista wprowadza wszelkie działania, które mają na celu złagodzenie bólu lub całkowitą jego eliminację.
Jak odpowiednio dbać o kręgosłup?
Pierwsze i najważniejsze – aktywność fizyczna. Ruch to najważniejsza zasada utrzymania dobrego stanu zdrowia, dbania o postawę ciała oraz wzmocnienia mięśni stabilizujących. Zbilansowana dieta a także utrzymanie odpowiedniej masy ciała, jest kluczowym elementem odciążenia kręgosłupa. Pamiętajmy również, że, jeżeli wykonujemy pracę przy komputerze lub posiadamy pracę siedzącą, pamiętajmy, aby podczas jej wykonywania zadbać o prawidłową postawę ciała oraz raz na jakiś czas, na chwile wstać “rozprostować kości”